Bilhos

Bilgisayarınız açılışta çok mu yavaş?

 

 

Birçok kullanıcının en çok şikayet ettiği noktalardan birisidir Windows’un açılışında masaüstü ekranının geç gelmesi. Bu sorunun başlıca sebeplerinden birisi bilgisayarınızda çok fazla “Başlangıç” (Start Up) ögesinin bulunmasıdır.Bunu çözebilmek için öncelikle “msconfig.exe”yi çalıştıralım.

“Başlatma” kısmına gelelim ve “Tümünü Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayalım. (Açılışta çalışmasını istediğiniz işlem varsa işaretini kaldırmayınız.”

Bir önemli püf noktayı daha sizlerle paylaşmak istiyoruz ki msconfig.exe’yi aynı zamanda sisteminize bulan virüsleri tespit etmek için de büyük bir yardımcıdır. Öyle ki bir çoğu virüs sistem açılışında aktif olmak üzere programlanmıştır ki kendilerini Start Up (Başlangıç) ögesi olarak kayıt ederler.  Msconfig.exe (Sistem Yapılandırması) menüsü başlangıç bölümünde aşina olmadığınız bir uygulama varsa hemen işaretini kaldırın ve Konum bilgisinden ögeyi bulup virüs taraması yapın. (Virustotal’ı tavsiye ederiz). Virüs taraması neticesinde zararlı bir öge olarak görünürse hemen siliniz.