Bilgisayar & İnternetBilgisayar Performansı Sorunları

Bilgisayarınız açılışta çok mu yavaş?

 


 

Birçok kullanıcının en çok şikayet ettiği noktalardan birisidir Windows’un açılışında masaüstü ekranının geç gelmesi. Bu sorunun başlıca sebeplerinden birisi bilgisayarınızda çok fazla “Başlangıç” (Start Up) ögesinin bulunmasıdır.Bunu çözebilmek için öncelikle “msconfig.exe”yi çalıştıralım.

01[1]

“Başlatma” kısmına gelelim ve “Tümünü Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayalım. (Açılışta çalışmasını istediğiniz işlem varsa işaretini kaldırmayınız.”

Bir önemli püf noktayı daha sizlerle paylaşmak istiyoruz ki msconfig.exe’yi aynı zamanda sisteminize bulan virüsleri tespit etmek için de büyük bir yardımcıdır. Öyle ki bir çoğu virüs sistem açılışında aktif olmak üzere programlanmıştır ki kendilerini Start Up (Başlangıç) ögesi olarak kayıt ederler.  Msconfig.exe (Sistem Yapılandırması) menüsü başlangıç bölümünde aşina olmadığınız bir uygulama varsa hemen işaretini kaldırın ve Konum bilgisinden ögeyi bulup virüs taraması yapın. (Virustotal’ı tavsiye ederiz). Virüs taraması neticesinde zararlı bir öge olarak görünürse hemen siliniz.

 

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu