Bilgisayar & İnternetNasıl Yapılır

İnternet Üzerinden Bir Şirketin Yetkilisi/Sahibi Nasıl Öğrenilir?

Şirket ünvanı veya MERSİS numarası bilinen bir işletmenin sahibi veya yetkilisinin ad-soyad bilgisini internet ortamından sorgulamak mümkün. Özellikle Tele-alışveriş ve internet alışverişlerinden dolandırıcılıktan korunmak adına oldukça işimize yarayacak olan bu işlemin detaylarını sizler için derledik.

MERSİS İle Şirket Sahibi/Yetkilisi Nasıl Öğrenilir?

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi kısaltması olan MERSİS, Ticaret bakanlığının önemli bilişim hamlelerinden birisi. Ticaret sicil kayıtlarının ilanı ve güncellenmesi gibi işlemlerin internet ortamında yapılmasını sağlayan bu sistemde şirketlere ait bilgileri de görüntülemek mümkün. Sistemi kullanmak için öncelikle mersis.gtb.gov.tr adresinden üye olmamız gerekiyor. Üye olabilmek için herhangi bir ticari işletmemizin olması gerekmiyor. Kimlik numaramız ve kimlik seri numaramız kayıt için bize gerekli olacak.


Üye olup giriş yaptıktan sonra mersis.gtb.gov.tr/Common/FirmaSorgulamaIslemleri/FirmaSorgulama giderek sorgulama yapmaya başlayabiliriz. Sorgulayacağımız şirketin MERSIS numarasını biliyorsak işimiz çok kolay. Bilmiyorsak ticaret ünvanı ile de arama yapabiliriz. Örnek olarak Türksat A.Ş ile ilgili bilgileri sorgulamaya çalışacağız.

Detayları görmek için (Kırmızı Ok İşaretli Yere) tıklıyoruz.

 

 

Sorgulama sonucunda Türksat A.Ş ile ilgili MERSİS numarasından yönetim kurulu başkan vekiline kadar pekçok bilgiye ulaşmış olduk. Bunun yanında şirketin türü kuruluş tarihi, vergi dairesi ve numarası, yasal adresi gibi önemli bilgiler de ekranımızda mevcut.

MERSİS’in sunduğu bu imkan yüz yüze, internet, telefon ve televizyon alışverişlerinde dolandırılıktan korunmak adına önemli bir kolaylık. Şüphe duyduğunuz bir işletmenin MERSİS numarasını isteyebilir, sunduğu bilgilerin doğruluğunu veya böyle bir şirketin var olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu