Bilgisayar & İnternet

Banka Gişelerinde Ön Sıralardan Yer Nasıl Alınır?


 

Her ne kadar internet/mobil bankacılık ve ATM’ler çeşitli işlemlerimizi yapmamıza imkan tanısa da yine de çoğu zaman şubeye gitmek zorunda kalıyoruz. Bazen bankaya neredeyse sığmayan kalabalıkların oluştuğu yoğun günlerde gişelerden öncelikli sıra almak mümkün. Peki nasıl? Önemli püf noktaları yazımızda derledik.

Gişeden Nasıl Alınır, Sistem Sırayı Nasıl Verir?

Hemen hemen her bankada bulunan ve ‘sıramatik’ diye de anılan elektronik cihazlar gişe görevlisinin önündeki ekranla senkronize (uyumlu) çalışır. Bekleyenlere bir numara vererek sırası geldiğinde çağırılmasını sağlayan bu sistem eskilerdeki “Kuyruğa geçin!” geleneğinin de sonlanmasına vesile olmuştur. Yapay zekadan da istifade eden sıramatik sistemleri bekleyenleri öncelik sırasına göre numaralandırabiliyor. Örneğin bankayla herhangi bir bağı bulunmayan A kişisi saat 14:00’da 35. sırayı almışsa 14:15’de gelen ve bankanın aktif müşterisi olan B kişisi 20. sırayı alabiliyor.

Gişe Sıramatiklerinden Önden Sıra Nasıl Alınır?

> Bankanınızın Mobil Uygulamasını Kullanın

Bazı bankalar mobil uygulamaları üzerinden sıra alma imkanı vermektedir. Mobil uygulama üzerinden sırada çok fazla beklemeden avantajlı sıra numarası almak mümkündür.

https://www.facebook.com/ziraatbankasi/videos/ziraat-mobil-randevu-al/1307654925924044/

> Sıramatikten TC Kimlik NO veya Müşteri Numarası Girerek Sıranızı Alın!

Sıramatikten sıra alırken acele etmeyin. Sistem tek bir butona dokunarak size sıra verebilir fakat herhangi bir bilgi girişi sağlamadığınız için vereceği sıra numarası oldukça gerilerden olacaktır. Sıramatik üzerindeki alt menülerden TC Kimlik No veya müşteri numarası girerseniz, sıramatik banka veritabanında girdiğiniz bilgileri sorgulayacak ve müşteri olduğunuz bilgisine ulaşıp size daha önlerden sıra verecektir. Bu küçük detay sayesinde çok fazla beklemeden işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu