Bilgisayar & İnternet

Yeni Ehliyetlerde Çip Var Mı, Üzerindeki Karekod Ne İşe Yarıyor?

Yapılan son düzenlemelerle klasik mavi beyaz ehliyetler yerini yeni tasarım (yeni çıkan kimlik kartlarına benzer) ehliyetlere bıraktı. Yeni ehliyetin eskisinden farklarına ve bazı önemli detaylara değinmeye çalışalım.

Yeni Ehliyetlerde Çip Var Mı?

Yeni ehliyetlerin tıpki kimlik kartlarımız gibi çipli olacağı sanılıyordu. Fakat incelememizde gözümüze çarpan ilk detay herhangi bir çipin bulunmaması oldu. Alandan kazanmak adına “Adı Soyadı, Doğum Yeri” gibi satırbaşı ifadelerin numaralandırıldığı (arka yüz sağ tarafta hangi numaranın hangi bilgiye karşılık geldiği açıklanmış.) yeni ehliyetlerde çok detaya girilmeyen sade bir tasarım tercih edilmiş. Tıpkı kimliklerde olduğu gibi imzamızın da elektronik ortamdan aktarıldığı yeni ehliyetlerde arka yüzde tüm ehliyet sınıfları ve hangilerini sürme yetkimizin olduğu tablo şeklinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Yeni Ehliyetlerdeki Karekod Ne Anlama Geliyor?

Yeni ehliyetlerde dikkatimizi çeken bir diğer husus arka yüz sol tarafta bulunan karekod oldu. ZXing Barkod Okuyucu ile karekodu taradık ve karekod içerisine TC Kimlik no ve sürücü sicil no bilgilerinin saklandığını gördük.


Barcode Scanner
Barcode Scanner
Üretici: ZXing Team
Fiyatı: Ücretsiz
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot

Yeni Ehliyetler Nereden Alınıyor?

Kimlik kartlarının başvuru merkezi olan nüfüs müdürlükleri yeni ehliyetlerin de dağıtım mekanizması oldu. Nüfus müdürlüklerine biyometrik verileriniz (parmak izi vb.) alınarak yapılan başvuru sonrasında Ankara’da basılan yeni ehliyetiniz PTT yoluyla adresinize postalanıyor. Ehliyetiniz elinize geçene kadar 1 ay geçerli olan geçici sürücü belgenizi yine aynı gün nüfüs müdürlüklerinden alma imkanınız var.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu