Bilgisayar & İnternetBilhos TVİnceleme

Aliexpress’ten 1 TB Portable SSD İncelemesi! (Fake) * 2024

Aliexpress’teki yeni kullanıcı süper indirimli ürünleri incelemeye devam ediyoruz. Bu kez masamızda 1 TB Portable SSD var!

Aliexpress’in günübirlik indirimleri tüm hızıyla devam ediyor. Yeni kullanıcı indirimi, süper kullanıcı indirimi etiketi altında %70’leri bulan indirimler söz konusu. Bir önceki içeriğimizde 15 TL’ye 4 GB DDR3 RAM ürününü incelemiştik. Bu kez dikkatimizi çeken 40 TL 1 TB Portable SSD oldu. Elbette bu fiyatlara SSD olması mümkün değil. Fakat kullanıcıların merakını gidermek adına ürünü sipariş ettik ve elimize ulaştı. Gümrük vergisiyle beraber ürünün bize maliyeti 140 TL oldu. Peki bizi neler bekliyordu? İşte detaylar…

SHL-R320 1 TB Portable SSD Kutu Açılımı & İnceleme

Kutu içerisinden

  • (Sözde) 1 TB Portable SSD
  • 1 Adet Type-C USB Kablo
  • 1 Adet OTG Dönüştürücü (Type-C)
  • 1 Adet OTG Dönüştürücü (Micro-USB)

çıkmakta. İfade ettiğimiz üzere bir SSD sahibi olmak mümkün değil. Fakat en azından çalışan bir USB bellek görmek temennisiyle kutu açılışını gerçekleştirdik ve testlerimize başladık.

  • Süper Hızlı USB 3.0! → Aktarım hızı 17-18 megabaytı geçmiyor.

AS SSD Benchmark testinde de olumlu sonuç alınamadı.


1 TB Alan → FAKE! Doğru Değil

Ürün her ne kadar görünürde 1 TB olsa da reel olarak bu kadar alan sunmuyor. Cihaza testlerimiz sırasında en fazla 180 GB veri depolayabildik. Yüklediğimiz verilerinin önemli bir kısmı bozuktu. Kopyalanan veri miktarı yükseltildiğinde bağlantının kesildiği, ve cihazın açılamaz olduğu gözlemlendi.

Durumun vahametini görmek adına cihazı söktük. Oldukça basit ve kalitesiz bir montajın içinde karşımıza bir adet alelade bir bellek çipi, kandırmacanın inandırıcı olmasını sağlayan diğer bir ifadeyle gerçekten 1 TB’ymiş gibi görünmesini sağlayan devre elemanları çıktı.

İnceleme Sonucu:

Ürün tam anlamıyla FAKE (sahte) ve kesinlikle satın alınmamalıdır. Disput süreci açarak Aliexpress’in aleni sahte ürünlere olan tavrını da gözlemlemiş olacağız. (Dispute süreci ve sonucu ayrı bir yazımızın konusu olacak.)

Not: Kutu içerisinde çıkan OTG dönüştürücüler sorunsuz çalıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=hvBgeZV9aCM

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu