Bilgisayar & İnternetWordpress

Saniyeler İçinde İçerik Çekebilen Marifetli WP Botu Scrapes!

Pratik bir şekilde içerik derlemek adına pek çok kez arama motorlarında Ücretsiz Wordpress Botu gibi anahtar kelimelerle bot eklentisi aramışızdır. Her ne kadar çeşitli bot eklentilerine ulaşsak da her siteden veri alabilen ve içeriği istediğimiz gibi wordpress sitemize aktarabilen bot eklentilerine ulaşmak zor(du). Ta ki Scrapes’i tecrübe edene kadar!

wordpress bot

Tek Tıkla Wordpress Sitemize Nasıl İçerik Çekebiliriz?

Eklentinin Lite dediğimiz ücretsiz sürümü olduğu gibi daha geniş özellikli PRO sürümü de bulunmakta.  PRO sürümünde Feed yoluyla toplu içerik çekmek de mümkün olabiliyor. Ücretsiz sürümde ise URL girerek tek tek veri çekebiliyoruz.

İlgili Makaleler

Sistem şu şekilde çalışıyor.

Kopyalamak istediğimiz URL’yi tespit edip eklentinin ilgili ekranına yazıyoruz. (Örneğin: bilhos.com.tr/ornek.html)

wpig-simple-gallery-for-instagram
wpig-simple-gallery-for-instagram
Üretici: TileApps
Fiyatı: Ücretsiz

Daha sonra hedef sayfa üzerinde bir imleç sayesinde içeriğin ögelerini bot eklentisine tanıtabiliyoruz. (Detaylı anlatım videoda var.)


Eğer hedef içeriğimizde etiketler var ise yine işaretçi imleç ile tanıtarak birebir sitemize aktarabiliyoruz. Ve işin en güzel yanı öne çıkarılmış görsel de yine otomatik/manuel olarak belirlenip Wordpress blogumuza yükleniyor.

Böylece zahmete girmeden web sitemize istediğimiz kaynaktan Wordpress blogumuza içerik eklemiş oluyoruz.

Bot ile İçerik Çekmek Yasal Mıdır, Bot Kullanmanın Cezası Var Mıdır?

Takdir edersiniz ki internet dünyasında ki her içerik, o içeriği üretenin emeği ve özverisi neticesinde oluşur. Gerek uluslararası yasal düzenlemeler, gerek ise ülkemiz sınırları içerisinde geçerli olan 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu her türlü yazılı ve görsel içeriğin izinsiz kopyalanıp/dağıtılması durumunda eser sahibine (içerik üreticisine) bir takım yasal haklar tanır.

Bu bağlamda bot kullanarak içerik çekmek hususu da çektiğiniz içeriğin sahibi olan kişi veya kurumun rızasına bağlıdır. Eğer içerik çekmek istediğiniz web sitesi “Kaynak belirterek içeriklerimizi kullanabilirsiniz.” mealinde bir serbesti tanıyorsa Scrapes’in Content bölümüne Kaynak: [scrape_url] ifadesi yazarak içerik çekmenizde bir sakınca olacağını düşünmüyorum.

Veya içerik çekmek istediğiniz web sitesinin yetkililerinden izin aldıysanız bot ile içerik çekmenizde yine bir sakınca yoktur. 

İçeriğinin kesinlikle kopyalanmasını istemeyen bir web sitesi için kesinlikle Scrapes’i kullanmamalı, kullandığınız zamanda yasal bir sorumluluk altına gireceğinizi unutmamalısınız.

Haber sitesi sahiplerine altın değerinde uyarı!

Kaynak gösterseniz  de veya içerik altına logo koysanız da hiçbir surette DHA, İHA, AA gibi haber ajanslarının içeriklerini -abonelik satın almadan- ASLA KULLANAMAZSINIZ. Ajanslar bu konuda oldukça hassas olup abone olmadan içerik yayınladığınızı tespit ederse sizi dava edecektir. Yüklü bir tazminat cezası almamak adına ajans içeriklerini kullanmamaya dikkat edin. 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

30 Yorum

  1. Aradığım bir bot demek için sabırsızlanıyorum elinize emeğinize sağlık Teşekkürler. Şimdiden

  2. Bota Bizim De Çok Ihtiyacımız Bulunmakta. Fakat Kaldırılmış Her Yerden. Rica Etsek Bizede Mail Atabilir Misiniz.

  3. Kardeşim, Satışta Yok Mümkünse Tam Sürümü Mail Atar Mısınız? Çok Teşekkürler.

      1. teşekkür ederim fakat bende mi bir hata var bilemiyorum…yazınızdaki linklerden indirdim fakat bu lite olanı…bir kaç farklı kaynaktan buldum ama çalıştır dediğimde hazırlanıyor yazıyor ve öylece kalıyor.o sebeple sizdeki versiyon çalışan bir versiyondur diye rica etmiştim.

  4. Merhaba, botun satışı durdurulmuş sanırım rica etsem lite olmayan sürümü varsa mail adresime gönderebilirmisiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu