Bilhos

Saniyeler İçinde İçerik Çekebilen Marifetli WP Botu Scrapes!

Pratik bir şekilde içerik derlemek adına pek çok kez arama motorlarında Ücretsiz WordPress Botu gibi anahtar kelimelerle bot eklentisi aramışızdır. Her ne kadar çeşitli bot eklentilerine ulaşsak da her siteden veri alabilen ve içeriği istediğimiz gibi wordpress sitemize aktarabilen bot eklentilerine ulaşmak zor(du). Ta ki Scrapes’i tecrübe edene kadar!

Tek Tıkla WordPress Sitemize Nasıl İçerik Çekebiliriz?

Eklentinin Lite dediğimiz ücretsiz sürümü olduğu gibi daha geniş özellikli PRO sürümü de bulunmakta.  PRO sürümünde Feed yoluyla toplu içerik çekmek de mümkün olabiliyor. Ücretsiz sürümde ise URL girerek tek tek veri çekebiliyoruz.

Sistem şu şekilde çalışıyor.

Kopyalamak istediğimiz URL’yi tespit edip eklentinin ilgili ekranına yazıyoruz. (Örneğin: bilhos.com.tr/ornek.html)

Üretici: TileApps
Fiyatı: Ücretsiz

Daha sonra hedef sayfa üzerinde bir imleç sayesinde içeriğin ögelerini bot eklentisine tanıtabiliyoruz. (Detaylı anlatım videoda var.)

Eğer hedef içeriğimizde etiketler var ise yine işaretçi imleç ile tanıtarak birebir sitemize aktarabiliyoruz. Ve işin en güzel yanı öne çıkarılmış görsel de yine otomatik/manuel olarak belirlenip WordPress blogumuza yükleniyor.

Böylece zahmete girmeden web sitemize istediğimiz kaynaktan WordPress blogumuza içerik eklemiş oluyoruz.

Bot ile İçerik Çekmek Yasal Mıdır, Bot Kullanmanın Cezası Var Mıdır?

Takdir edersiniz ki internet dünyasında ki her içerik, o içeriği üretenin emeği ve özverisi neticesinde oluşur. Gerek uluslararası yasal düzenlemeler, gerek ise ülkemiz sınırları içerisinde geçerli olan 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu her türlü yazılı ve görsel içeriğin izinsiz kopyalanıp/dağıtılması durumunda eser sahibine (içerik üreticisine) bir takım yasal haklar tanır.

Bu bağlamda bot kullanarak içerik çekmek hususu da çektiğiniz içeriğin sahibi olan kişi veya kurumun rızasına bağlıdır. Eğer içerik çekmek istediğiniz web sitesi “Kaynak belirterek içeriklerimizi kullanabilirsiniz.” mealinde bir serbesti tanıyorsa Scrapes’in Content bölümüne Kaynak: [scrape_url] ifadesi yazarak içerik çekmenizde bir sakınca olacağını düşünmüyorum.

Veya içerik çekmek istediğiniz web sitesinin yetkililerinden izin aldıysanız bot ile içerik çekmenizde yine bir sakınca yoktur. 

İçeriğinin kesinlikle kopyalanmasını istemeyen bir web sitesi için kesinlikle Scrapes’i kullanmamalı, kullandığınız zamanda yasal bir sorumluluk altına gireceğinizi unutmamalısınız.

Haber sitesi sahiplerine altın değerinde uyarı!

Kaynak gösterseniz  de veya içerik altına logo koysanız da hiçbir surette DHA, İHA, AA gibi haber ajanslarının içeriklerini -abonelik satın almadan- ASLA KULLANAMAZSINIZ. Ajanslar bu konuda oldukça hassas olup abone olmadan içerik yayınladığınızı tespit ederse sizi dava edecektir. Yüklü bir tazminat cezası almamak adına ajans içeriklerini kullanmamaya dikkat edin.