Bilgisayar & İnternet

Adsense Pin Neden Geç Gelir, Gelmezse Ne Olur?

Büyük emekler sarf ederek meydana getirdiğiniz web sitenizden gelir elde edebilmek adına Adsense’e başvurdunuz. Belki de onlarca kez ret cevabı aldınız ama yılmadınız. Ve nihayetinde güçlükle de olsa Adsense hesabınız onaylandı. Asıl zorlu süreç şimdi başlıyor. Adsense Pin postasıyla ilgili yaşanılan eziyetleri kaleme aldık.

Adsense Pin Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Adsense dünyanın en büyük çevrim içi reklam ağlarından biri olan Adwords‘ün yayıncılara özel ortaklık ağıdır. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen büyüklü küçüklü şirketleri ürün veya hizmetlerini tanıtmak maksadıyla reklam kampanyaları başlatır ve bu reklamlar Adsense ağındaki web sitelerinde görünür. Dolayısıyla Adsense yayıncısı olmak ciddi bir iştir ve Google’ın bu noktada katı kuralları vardır.

Adsense Pin postanın iç kısmı

Google bu nedenle Adsense yayıncılarına ve reklam gösterimi yapılan web sitelerine büyük bir önem atfeder. Öyle ki reklam yayınlanması istenen web sitesinin kriterlerine mutlak uyumluluğunu şart koşmaktadır. Bunun yanında web site yayıncısının gerçek kişi olması, birden fazla yayıncı hesabına sahip olmaması Google Adsense’in en çok hassas olduğunu konular arasında. Bu nedenle Google, Adsense yayıncısının gerçek bir kişi olup olmadığı, geçerli bir adres verip vermediği konusunda emin olmak için bir zarf içerisine PİN kodu postalar ve bu kodun Adsense hesabına girilmesini ister.


Bu kodun gelmesi Türkiye şartlarında bazen çileye dönüşebilmektedir.

Adsense Pin Postasının Dış Görünümü

Adsense Pin’i Neden Geç Geliyor, Takibi Neden Yapılamıyor?

Google Adsense pin zarfı ABD’den mektup gönderisi olarak adresimize postalanıyor. ABD resmi posta kuruluşu ile postalandığı için ülkemizde dağıtımı PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) tarafından yapılmakta. PTT’nin büyük il merkezlerindeki yapılanması her ne kadar görece iyi durumda olsa da taşradaki yetersizliği ve kurumsallıktan uzak yapıda olması pek çoğumuzun malumu.

Adsense Pin’leri kayıtsız olarak postalandığı için PTT’den veya başka bir kaynaktan takibi yapılması mümkün değil

Kayıtsız gönderilerde isimden sorgulama yapılması mümkün olmadığı gibi bu tip gönderilerde PTT sorumluluk da kabul etmiyor. Öyle ki gönderim kayboldu şeklinde bir şikayette bulunma hakkınız da doğmuyor. Ve maalesef Adsense pin’imizi PTT dışında bir firma ile gönderim talebinde de bulunamıyoruz. Hal böyle iken taşrada ki yayıncılar için Pin adeta bir çileye dönüşüyor.

Adsense Pin’i Gelmeyen Yayıncılar Ne Yapmalı?

Kapınıza kadar gelmesini beklemeyin. Dağıtımı yapacak olan şubeye giderek sık sık sorun. Bir ayı geçmesine rağmen hala gelmiyorsa yeniden pin isteyin. Pin isteme hakkınız dolduğunda adresinizi yasal bir fatura sureti ile doğrulamanız istenebilir. Pin istediğiniz adresle aynı olan bir faturanızı Google’a ibraz etmelisiniz. Kabul edilirse Adsense hesabınız pin aşamasından da geçmiş olur.

Şayet kabul edilmezse Adsense hesabınıza ve içindeki kazancınıza veda etmeniz gerekiyor.

Adsense pin doğrulaması yapılmamış bir hesaba kesinlikle ÖDEME YAPMAZ.

Adsense pin girişi alanında gelişi güzel tuşlamalar yapmayın. Pin kodunun birkaç kez yanlış girilmesi neticesinde reklam gösterimi durdurulabilir.

Google AdSense
Google AdSense
Üretici: Google LLC
Fiyatı: Ücretsiz
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot
 • Google AdSense Screenshot

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu