AdsenseBilgisayar & İnternetNasıl YapılırWordpress

AMP Yükledim Adsense Kazancım Düştü. Ne Yapabilirim?

Google Adsense’in tavsiyesi üzerine adeta “emir telakki edilerek” yüklenen Wordpress AMP eklentisi kullanımı sonrasında kullanıcılarının reklam gelirlerinde azalma olduğuna dair şikayetler olduğunu gözlemledik. Bu yazımızda AMP sayfalarında Adsense reklam gösterimin nasıl yapılacağını özetlemeye çalışacağız.

AMP Nedir, Ne İşe Yarar?

Ağır mobil bağlantılar için iyileştirilmiş, sadeleştirilmiş sayfalar sunan AMP eklentisinin ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını bu yazımızda anlatmıştık. AMP kullanımı sonrasında reklam gelirlerinizde azalma olduğunu düşünüyorsanız, AMP sayfalarınızda da reklam göstermeyi denemek en akıllıca yöntem olacaktır.

 

AMP görümünüzü önizlemek için site-adresiniz.com/iceriginiz/amp şeklinde bir yol izlemeniz yeterli.

AMP Sayfalarına Adsense Kodu Nasıl Eklenir?

Site adresinizin sonuna /wp-admin/plugin-editor.php?file=amp%2Ftemplates%2Fhtml-start.php&plugin=amp%2Famp.php ekleyin ve enterlayın. html-start.php dosyası düzenleme kipinde açılacaktır.

</head> bitimi etiketinden sonra şu kodu ekleyin.

 

 <script async custom-element="amp-ad" src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-ad-0.1.js"></script> 

 

Bu aşama tamam. Şimdi reklam kodlarımızı ekleyelim. Site adresimizin sonuna /wp-admin/plugin-editor.php?file=amp%2Ftemplates%2Fsingle.php&plugin=amp%2Famp.php bu ifadeyi ekleyip enterlayalım.

Sayfanın en üstüne reklam eklemek için bu kodu buluyoruz.

 

 <div class="amp-wp-article-content> 

 

Hemen altına bu kodu ilave edelim.

 

 <amp-ad height=100 type="adsense" data-ad-client="ca-pub-yayıncı numaranız" data-ad-slot="reklam birimi numaranız"</amp-ad> 

 

Sayfanın en altına reklam eklemek için ise yukarıdaki reklam kodumuzu aşağıdaki kodun hemen altına ilave etmemiz yeterli.

 

 <?php echo $this->get( 'post_amp_content' ); 

 


İşlem bundan ibaret.

Artık AMP sayfalarımızda da Adsense reklamları görünmeye başlayacak. Test etmek için içerik URL’mizin sonuna /amp eklememiz yeterli.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu