Bilgisayar & İnternetNasıl Yapılır

Aracınız İçin En Uygun Trafik Sigortasını Nasıl Bulursunuz?

Araç sahiplerinin yılda bir kere yaptırmak zorunda olduğu zorunlu trafik sigortası, fiyatı itibariyle pek çok kişinin bütçesini büyük ölçüde zorluyor. Onlarca firma arasından en uygun poliçeyi nasıl yaptırabileceğimizi bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.


Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik kazaları sonucu meydana gelen zararın tazmini için bir güvence niteliğinde olan zorunlu trafik sigortası, mevzuatımıza göre araçların trafiğe çıkışı için zaruri bir işlemdir. Hiçbir surette trafik sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Kasko’dan farklı olarak trafik sigortası sadece karşı tarafın kusurlu görüldüğü hallerde ödeme yapmaktadır. Sigorta kapsamında güvence altına alınan hususların ne olduğu sigorta poliçesinde detaylıca yazmaktadır.

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Alınır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) resmî web sitesindeki uygulama sayesinde A’dan Z’ye tüm sigorta firmalarından aynı anda teklif alarak en uygun poliçeyi tespit edebiliriz. Yapmamız gereken sadece sorgu sayfasında araç sahibine ait TC Kimlik numarası ve plaka bilgisi girmek. Sistem 10 dakika içinde tüm firmalarda teklif alarak detaylı bir döküm sunacaktır. (Detaylı anlatım aşağıdaki videomuzda da mevcut)

SBM Şifrematik
SBM Şifrematik
  • SBM Şifrematik Screenshot
  • SBM Şifrematik Screenshot
  • SBM Şifrematik Screenshot
  • SBM Şifrematik Screenshot
  • SBM Şifrematik Screenshot


Sistemin olumsuz yanı ise internet ortamında poliçe düzenlenmesine müsaade etmemesi. Bunun sebebinin acentelere karşı haksız bir rekabet oluşturacağı kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Sistemin verdiği teklif numarasını not alarak acentelere telefonla ulaşıp poliçemizi rahatlıkla yaptırabiliriz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu