Bilgisayar & İnternet

Corel Draw mı Photoshop Mu? En İyi Logo Hangisinde Yapılır?

Kendi içerisinde fanatik kullanıcı grupları oluşturmuş iki görsel işleyici program Corel Draw ve Photoshop. Alanında imal edilmiş en kaliteli yazılımlar. Corel’cilere göre alternatife gerek yok, Photoshop’cular ise zaten rakip tanımıyor. Peki logo tasarımı özelinde düşünürsek, logo tasarımda hangi programda daha iyi yapılır? İşin uzmanına sorduk ve çarpıcı yanıtlar aldık.

corel mi photoshop muPek çok kurumsal logonun mimarı olan Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent ÇORUH, editörümüzle söyleşi gerçekleştirdi. Koyu bir Photoshop kullanıcısı olan editörümüz Photoshop’un logo tasarımında da gayet ideal olduğunu belirtmesi üzerine Levent ÇORUH önemli hususlara dikkati çekti.


Logolar Vektörel Tabanlı Programlarla Yapılmalı. Photoshop Vektörel Değil Nokta Tabanlı bir Grafik İşleyicisidir!

Başta Erciyes Üniversitesi’nin kurumları olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşa logolar tasarladım. Söz konusu logo ise çok kapsamlı düşünmeniz gerekiyor. Öyle ki yaptığınız logo sade web sitesinde kullanılacak diye bir kaide yok. Yeri geliyor üniformaların üstüne basılıyor, yeri geliyor metrelerce uzunluğundaki levhada yer alıyor yeri geliyor kocaman tırların yüzeyine basılmak isteniyor. Yani anlayacağınız yaptığınız logonun boyutları sınırsız bir esnekliğe sahip olmalı. Bu yüzden de nokta (piksel) tabanlı programları değil vektörel tabanlı programları tercih etmek zorundasınız.

hangi programda logo yapılmalı

Şöyle ki Photoshop’la 800X600 boyutunda bir logo yaptınız ve müşterinize teslim ettiniz. Logoyu yaptığınız kişi/firma bunu web sitesinde veya basit broşürlerinde kullanabilir sorun çıkarmaz. Fakat ya araç giydirmesi yapmak isterse veya metrelerce uzunluğundaki bir kumaşa basmak isterse ne olacak? 800×600 pikselin sınırları aşıldığında baskı cihazı pikselleri büyütüp alanı doldurmaya çalışır (sündürür) ki çok kötü bir görüntü oluşur. Böyle bir durumda da yapacağınız tel bir şey var o da logoyu basılacak her materyale göre tekrar tekrar tasarlamak ki o da altında kalkılabilecek bir şey değil.

Fakat Corel Draw vektörel tabanlı olduğu için çizdiğiniz nesyeye milyonlarca kat zoom girsenizde görüntüde hiçbir bozulma olmaz. Çünkü Corel çizdiğiniz şeyi piksellere dönüştürmez, matematiksel bir formül gibi algılar. Siz zoom girdikçe de çizdiğiniz nesneyi yeni baştan yorumlar. O yüzdendir ki Corel ile yaptığınız bir logoyu çay kaşığına da bassanız, kocaman bir kumaşa da bassanız herhangi bir bozulma olmaz. Bu nedenle logo tasarımı işleri Coral Draw ve yahut başka bir vektör tabanlı programla yapılır.  Photoshopla logo tasarımı yapılmaz!

Bunu Photoshop’u kötülemek için demiyorum kesinlikle. Photoshop logo yapmak için imal edilmemiştir çünkü. Photoshop’un asıl işi rötuş, web sitesi bileşeni tasarımı ve fotoğraf baskısıdır. En kaliteli fotoğraf baskınızı Photoshop verir ve en iyi rötuşu Photoshop ile yaparsanız. Bu nedenle Photoshop ile Corel Draw’ı karşılaştırmak esasen yanlış bir şeydir çünkü klasmanları çok farklıdır.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu