Bilgisayar & İnternetBilgisayar Performansı Sorunları

Dizüstü Bilgisayarı Hızlandırmanın Gözden Kaçan En Pratik Yolu!

Dizüstü bilgisayarlarının performansını önemli ölçüde etkileyen önemli püf noktalardan biri de güç yönetimidir. Dizüstü bilgisayarınızı ‘Yüksek Performans’ güç yönetimi planında kullanarak maksimum verimi alabilirsiniz. Nedenlerini beraber analiz edelim.


İlgili Makaleler

Dizüstü Bilgisayarlarımızı Tek Bir Ayarla Nasıl Hızlandırabiliriz?

Dizüstü bilgisayarımızın performansını etkileyen en önemli bileşenlerinden olan grafik kartı yeni çıkan pek çok üründe “iki adet” bulunuyor. Bunlardan birisi batarya ömrünü uzun tutmak adına asgari düzeyde bir verim sağlıyor. Diğer (paylaşımsız) ekran kartı ise yüksek çözünürlüklü görselleri işlerken, oyun oynarken devreye giriyor.

Sistemimizin daha hızlı çalışması adına yükün paylaşımsız olan ikinci ekran kartında olması arzu edilen durumdur. Güç profiliniz “Güç Tasarrufu” veya “Dengeli” planında olduğu zaman pil ömrünü uzatmak adına temel (paylaşımlı) grafik kartı devrede olur. Temel ekran kartı devredeyken sistemin kasılması, pencerelerin geç açılması gayet normaldir.

Bu nedenle dizüstü bilgisayarımızdan maksimum verimi almak için “Yüksek Performans” planında kullanmamız oldukça önemlidir. 

Başlat > Güç Seçenekleri yolunu izleyelim.

laptop hızlandırma

 

Yüksek Performans planını seçelim!

 

Dizüstü Bilgisayarı Prizde Kullanmak Hızı Artırır Mı, Bataryaya Zararı Olur Mu?

Bahsettiğimiz üzere sistemin tabiri caizse bel kemiği olan ekran kartı performansı etkileyen önemli bir bileşendir. Ekran kartı aynı zamanda veri işleme yoğunluğuna binaen çok fazla elektrik tüketir. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlarda ekran kartı batarya ile çalışırken deyim yerindeyse “son kozunu” oynamaz. Dizüstü bilgisayarımızı prize taktığımız zaman ise sürekli bir enerjiye kavuştuğu için gerek işlemci gerek ise ekran kartı maksimum verimde çalışır.

Bu tür bir kullanımın laptopa ve bataryaya zarar verdiği iddia edilir. Bu yaklaşımlar doğru değildir. Bataryamızın eskimesine sebep olan birincil etken sürekli dolup boşalmasıdır. Sürekli prizde çalıştığımız zaman %100 doluma ulaştıktan sonra batarya devreden çıkacağı için) bataryamız daha az yıpranır ve uzun ömürlü olur.

Bu yüzden -imkan olduğu müddetçe- prizde çalışmak hem performans hem de bataryayı korumak adına önemli.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu