Bilgisayar & İnternet

Erişim Engelleri üniversitelilere tesir etmeyecek mi?

5651 Sayılı kanun kapsamında illegal yayın yapan ve ikazları dikkate almayan web sitelerine uygulanan yaptırımlardan birisi olan erişim engeli, alternatif erişim yollarının kontrol altına alınamaması sebebiyle sembolik bir yaptırım olmaktan öteye gidemiyordu. Son zamanlarda alternatif erişim yollarına dair de önlem alınmaya çalışılsa da üniversitelerin internete erişmek için dahil olduğu ULAKNET ağında herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Üniversitelerdeki bilgisayarlarda erişim engeli konulan sitelere erişim sağlandığı gibi üniversitelerin kendi ağlarına uzaktan dahil olunabilmesi için sağladığı Proxy hizmeti ise milyonlarca öğrencinin kendi bilgisayarlarında da herhangi bir engele takılmadan internete erişimini sağlıyor.

Hemen hemen her üniversitenin sağladığı bu Proxy hizmetini kullanmak ise çok basit.

 

2014-07-03_143913

 

 


 

Üniversitelerin Proxy ile ilgili sayfasında alınan İp numarası ve port numarası “İnternet Seçenekleri > Bağlantılar > Yerel Ağ Ayarları” kısmına kaydedildikten sonra internet tarayıcına tıklandığında Kullanıcı Adı ve Şifre isteyen bir ekran çıkmakta. Bu ekrana @edu.tr uzantılı mail adresini ve şifresini yazan kişi üniversitenin ağı üzerinden internete erişmekte ve erişim engeli olan sitelere erişebilmektedir.

Alternatif erişim yollarının önüne geçme konusunda TİB’in bu hususa da önem vermesi gerekiyor.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu