Bilgisayar & İnternetMakale

Facebook Güvenliği (Bu Makaleyi mutlaka okumalısınız!)

Facebook Güvenliği

 

 

 

 

Facebook-Securityİnternetin kullanımı ile ilgili yapılan araştırmalarda görülmektedir ki kullanıcılar internette vakitlerinin önemli bir kısmını sosyal medya sitelerinde geçirmektedir. Sosyal medya sitelerinin en fazla rağbet görenlerinden birisi olan Facebook insanımızın yaşamında önemli bir yere sahiptir. Kişi açısından birçok mahremi bilgileri barındıran Facebook hesabının güvenliği kullanıcıların üzerinde önemle durması gereken bir husustur.

 

Facebook hesabımızın güvenliği neden önemli?
 

Facebook hesabınızın kötü niyetli üçüncü kişilerin eline geçmesi ve bu kişilerin paylaşabileceği nahoş iletilerin şahsınızı çok zor durumlara sokabileceği gibi sizinle ilgili elde ettiği verileri kötü amaçla kullanabilir. Hesabınız üzerinden tanıdıklarınızla iletişime geçen kötü niyetli kişi onlarında hesabını ele geçirmek adına fiillerde bulunabilir.

 

Öte yandan iş dünyası da artık sosyal medyaya büyük bir önem vermekte, işe alacağı elamanların sosyal medyadaki aktivitelerini de göz önünde bulundurmaktadır.

 

Adım Adım Facebook Güvenliği

 

Güçlü bir şifre oluşturun! 

Şifreniz hiçbir zaman bilinen bir öğe olmamalıdır. Bilinen öğeden kastımız cep telefonu numaranız, tuttuğunuz futbol takımı, doğum yılınız gibi verilerdir. Bu tür bilgileri şifre olarak belirlemeniz önemli bir güvenlik zafiyeti oluşturur. Şifrenizi oluştururken alfanümerik dediğimiz harf, rakam ve özel karakterlerden oluşan format benimsenmelidir. Ayrıca Facebook için diğer hesaplarınızdan tamamen farklı bir şifre seçmeniz  önem arz eden bir husustur. Zira siz her ne kadar güvenli bir şifre seçseniz de her web sitesi tam korunaklı değildir. Çoğu web sitesinin veritabanı hackerların saldırısı sonucu ele geçirilmekte ve kullanıcıların veritabanındaki kullanıcı adı parola bilgileriyle diğer hesapları ele geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu sebeple internet üzerindeki her hesabınıza ayrı ayrı şifreler belirlemelisiniz. Belirli aralıklarla şifrenizi değiştirmeniz tavsiye edeceğimiz bir husustur.

 

Bilgisayar Güvenliği

Gerek Facebook gerekse diğer hesaplarınızın güvenliğini sağlamanın ön koşullarından biri hiç şüphesiz bilgisayarınızın güvenliğini sağlamaktır. Nitekim bilgisayarınızın güvenliğini tam manasıyla sağlayamadıktan sonra oluşturulan güçlü şifrelerin hiçbir manası yoktur. Bilgisayarımızdan dışarıya veri aktarımı sağlayan Keylogger ve Trojan gibi zararlılara karşı dikkatli olmak Facebook hesabınızın ve diğer hesaplarınızın güvenliği açısından oldukça önemlidir. Sisteminizi bu zararlılardan korumak için belli periyotlarda güvenlik taraması yapmalı, Görev Yöneticisi’nden (taskmgr.exe) çalışan işlemleri kontrol etmeli ve bilinmeyen bir uygulama gördüğünüzde uygulama adını arama motorlarından arattırarak bilgi edinmelisiniz.

0120

Virüslerin pek çoğu her açılışta kendini başlattırmaya yönelik programladığından msconfig.exe’yi çalıştırıp “Başlatma” sekmesindeki uygulamaları kontrol etmelisiniz. Bunun yanında sisteminizde yüklü olan antivirüs yazılımı ile yetinmemeli, Kaspersky Rescue CD gibi Windows açılmadan tarama yapabilen güvenlik araçlarını kullanmalısınız. Öte yandan kötü niyetli yazılımlar fark edilmemek maksadı ile sistem dosyalarına da kendini enjekte edebilmektedir. Antivirüs yazılımları sistemin çökmesine sebebiyet vereceğinden bazı durumlarda bu dosyaları görmezden gelebilir. Bu nedenle belli aralıklarla sistem dosyaların taranması gerekir. Bunu yapabilmek için öncelikle Windows Kurulum CD/DVD’si takılmalı, komut penceresi açılarak “sfc /scannow” komutu verilerek işlemin bitmesi beklenmelidir.

 

Bazen zararlı bir içerik antivirüs programınız tarafından tehdit olarak algılanmayabilir. Zira virüslü dosyalar için antivirüs programları arasında bir mutabıklık söz konusu değildir. Bir dosyayı A antivirüs yazılımı tehdit olarak algılarken B antivirüs yazılımı güvenli olarak algılayabilir. Bu nedenle internetten indirdiğiniz bir içeriği açmadan önce Virustotal (www.virustotal.com) adlı sitede mutlaka taratmalısınız. Bu web site yüklediğiniz dosyayı popüler antivirüs programlarının hepsi ile tarayarak kullanıcıya kapsamlı bir rapor sunmaktadır. Virustotal Bookmark’ınızda mutlaka olması gereken bir web sitesidir.

 

İnternet bağlantısı kullanan tüm uygulamaları kapatıp Essential Net Tools gibi programlarla bilgisayarınızdan internet yoluyla veri çıkışı olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

 

e-posta Güvenliği

         Güvenli bir e-posta güvenli bir Facebook hesabının vazgeçilmezlerindendir. Facebook’ta kayıtlı birincil mail adresinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi, Facebook hesabınızın da tehlikeye düşmesi demektir. Nitekim e-posta adresinizi ele geçiren kötü niyetli kişiler “Şifremi Unuttum” seçeneği ile yeni bir şifre oluşturup hesabınızı ele geçirebilirler.

 

Gizli Soru ve Cevaba dikkat edin 

E-posta adresinizin güvenliğini sağlamak adına yapacağınız en önemli şeylerden birisi Gizli Soru ve Cevabınızı oluştururken dikkatli olmanızdır. Kullanıcılarımızın pek çoğu oldukça güçlü parolalar oluştururken gizli soru ve cevapta kritik hatalar yapmaktadır. Gizli sorulara verilen cevaplar tahmin edilmesi çok zor olmalıdır. Hatta alfa nümerik cevaplar girmek (E%Fd5s^QWSAd  gibi) çok mantıklıdır.


 

Örneğin“Tuttuğunuz futbol takımı?” gizli sorusunu seçen bir kullanıcının cevabına bir futbol takımı yazması büyük bir güvenlik zafiyetine yol açacaktır. Zira kötü niyetli kişilerin birçok deneme yaparak bu gizli cevabı çözmesi ve ardından şifrenizi sıfırlaması  hiç de zor olmaz.

 

İkincil e-posta adresiniz de büyük önem taşıyor! 

E-posta güvenliği başlığı altında belirttiğimiz tüm hususları ikincil e-posta adresiniz içinde uygulamanız gerekmektedir. Zira ikincil e-posta adresinizin kötü niyetli kişilerin ele geçmesi hem birincil e-posta hesabınızı hem de bu e-posta hesabınıza ait olan Facebook hesabınızı kaybetmenize sebep olabilir.

 

Telefon Numaranızı mutlaka ekleyin!   

Cep telefonu numaranızı mutlaka Facebook hesabınıza eklemeli ve “Bilinmeyen tarayıcılardan hesabıma erişmek için güvenlik kodu istensin” seçeneği aktif edilmelidir. Böylece değişik bir web tarayıcısından giriş yapıldığında cep telefonunuza bir kod gönderilecek ve bu kod girilmeden hesabınıza girişe izin verilmeyecektir.

 

 

 

Phishing Tuzakları 

Facebook hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresine veya Facebook mesaj kutunuza gelen “Lütfen şifrenizi girin” gibi türdeki mesajlara asla itibar etmeyiniz. Zira Facebook sizden asla e-posta ile şifrenizi istemez ve Şifre değiştirme işlemi her zaman Facebook bağlantısı üzerinden yapılır. Bu sebepten ötürü gelen e-postalara hiçbir şekilde Facebook hesabınızla ilgili bilgileri girmemeniz gerekmektedir.

 

Virüs içerikli paylaşımlar 

Kötü niyetli kişiler zararlı yazılımları kullanıcıların bilgisayarlarına enjekte etmek maksadı ile oluşturdukları web sayfalarını tıklatmak için dikkat çeken başlıkları sıkça kullanır. Emin olmadığınız bir bağlantıyı tıklamadan önce mutlaka Virustotal vb. virüs tarayıcılarla testten geçiriniz. Çok yakın arkadaşınız bile tavsiye etmiş olsa dahi ilgili bağlantıyı taratma konusunu ihmal etmeyiniz. Zira arkadaşınızın hesabı kötü niyetle ele geçirilmiş olabilir.

 

Facebook Uygulamaları 

Çeşitli web portalları önemli bir trafik kaynağı olduğundan bir takım uygulamalarını Facebook ile etkileşimli hale getirerek kullanıcılara sunmaktadır. Örneğin bunlardan en çok göze çarpanı ise “Facebook ile üye ol” tarzındaki uygulamadır. Üyelik sistemi barındıran web siteleri kullanıcının vaktini alan üyelik formları yerine gerekli verileri Facebook’tan çeken “Facebook Üyelik Sistemi”ni  web sayfalarına entegre etmişlerdir. Facebook kullanıcısı için bu üyelik için oldukça pratik bir yol olsa da dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunların başında hiç süphesiz üçüncü parti uygulamaların kullanıcılardan aldığı “izinler” gelmektedir. Üçüncü parti Facebook uygulamalarını çalıştırdığımızda açılan izin penceresinde uygulama için verdiğiniz izinlere azami dikkat etmelisiniz. (Ör: “… uygulaması sizin adınızda paylaşımda bulunmak istiyor” şeklindeki bir izin istemine karşı dikkat edilmelidir. Zira izin verilmesi durumunda Facebook profiliniz kötü niyetli bir uygulamanın reklam çöplüğü haline gelebilir veya paylaşılan zararlı içerik ve bağlantılarla hem sizi hem de Facebook arkadaşlarınızı tehlikeye sokabilir.

 

 

Üreticinin (Chrome, Firefox, Internet Explorer vb.) web sayfasında yayınlanmayan ve üretici tarafından tavsiye edilmemiş hiçbir  uygulamayı web tarayıcınıza entegre etmeyiniz. Kötü niyetli kişiler hazırladıkları zararlı uygulamalarla web tarayıcınıza girdiğiniz şifreleri elde edebilirler.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu