Bilgisayar & İnternet

Hafıza Kartı alırken nelere dikkat etmeli?

Gelişimini ve değişimini hızla sürdüren hafıza kartları artan depolama hacimleriyle harddisklerle rekaber eder duruma geldi. Fakat her ne kadar HDD’ler kadar veri depolayabilselerde veri transferi konusunda (okuma/yazma hızı) harddisklerle boy ölçüşebilecek durumda değiller an itibariyle. Bu sebeptendir ki hafıza kartı alacağımız zaman veri okuma/yazma hızına dikkat etmemiz gerekiyor.

Hafıza kartlarının Veri Transferi Hızını nasıl öğrenebilirim?

Hafıza kartı almadan önce bakmanız gereken ilk kısımdır kanaatimce “class” kısmı. Kartların üzerinde “Class 4”  “Class 10” gibi ifadeler göreceksiniz. İşte bu ifadeler alacağımız hafıza kartının veri transfer hızını belirler.

Class’lara göre veri transfer hızları aşağıdaki gibidir.


Hafıza Kartı Class Değerleri
Wikipedia’dan alınmıştır.
class 10 hafıza kartı
Class 10 bir hafıza kartı

Görüleceği üzere Class 10 hafıza kartları en yüksek veri transferi performansına sahiptir. Verileri çok hızlı kaydetmek, kaydettiğiniz verilere daha çabuk ulaşmak için Class 10 hafıza kartlarını kullanmanız daha iyi olacaktır.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu