Bilgisayar & İnternetBilgisayar Toplama Rehberi

Harddiskte kapasite faktörünün önemi azalıyor

hddBilgisayar Toplama Rehberi yazı dizimizin bu bölümünde harddisklerle ilgili önemli bir kaç noktaya değinmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Kullanıcılarımızın pek çoğu kapasite ve performans kavramlarını birbirini karıştırmaktalar. Öyle ki yüksek kapasiteli bir harddiske sahip olmanın bilgisayar performansını artıracağını düşünülür, fakat bu doğru değildir. Örneğin bilgisayarınıza 1 TB’lık harddisk almanız sisteminizin kapasitesini artırma yönünde önemli bir adım olacaktır. Fakat kullanım hacminiz 100-150 GB civarında ise 1 TB’lık bir harddisk almanızın pek de bir önemi yoktur.

Harddiskte Kapasite Artık Neden Önemli Değil?

Google Drive, Yandex Disc gibi online depolama servisleri sayesinde çok fazla kullanmadığımız büyük boyutlu dosyaları bu mecralarda saklayabiliyoruz.


Harddisk Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bahsettiğimiz üzere kapasitesi sizi aldatmasın. Öncelikle Rpm (Dönüş hızı) değerine bakmalısınız. Dönüş hızının yüksek olması performası etkileyen önemli bir unsurdur. 7200 rpm ve üzeri ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bağlantı Tipi ikinci bir kıstas. Her ne kadar artık pek fazla kalmasa da IDE diğer adıyla PATA harddiskleri tercih etmemelisiniz. Nitekim artık pek kullanılmayan ve veri transfer hızı düşük ürünlerdir. Yaygın olarak kullanılan SATA’dır. Kendi içinde SATA II, SATA III gibi çeşitleri bulunmakta.  Sorulması muhtemel bir soruya peşinen cevap verelim.

Anakartım SATA II’yi destekliyor, SATA III harddisk alsam kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Fakat harddiskiniz Sata II teknolojisi ile çalışır.

Bir diğer husus cache (ön bellek)tir. 16 mb ve üzeri ürünleri tercih etmenizde fayda var.

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu