Nasıl YapılırSoru-Cevap

Kredi Kartı Limit Düşürme – Nedir, Neden Yapılır? * 2022

Kredi kartı limit düşürme işlemine neden ihtiyaç duyulduğunu ve nasıl yapıldığını sizler için anlaşılır kılmaya çalıştık.

Yükseltmek daha iyi bir seçenekken kredi kartı limit düşürme işlemi neden talep edilir? Bunun başlıca sebeplerinden birincisi BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)’nun limiti 25 bin lira ve üzeri olan kredi kartları için asgari ödeme seviyesini %20’den %40’a çıkarması. Ay sonunda daha düşük meblağlar ödemek isteyen tüketiciler yasal limitin altına gelebilmek amacıyla kart limitlerini 25 bin liranın altına düşürmeyi talep edebilmektedir. Bir diğer husus ise birden fazla kredi kartına sahip olan kullanıcıların toplamda maksimum limite ulaşmasından ötürü avantajlı gördüğü bankalardaki limitini OLUMLU raporuna rağmen yükseltememesidir. Bu tip durumlarda bankalar “Diğer bankalardaki limitinizi düşürün sonra tekrar başvurun” şeklinde bir yöntem tavsiye ettikleri için kullanıcılar kredi kartı limit düşürme işlemi talep etmekte ve bu işlemin nasıl yapılacağına dair bilgiler aramaktadır. Kredi kartı limit düşürme talepleri istisnalar hariç olmak üzere genellikle olumlu sonuçlanır. Talep edilecek yeni limitin mevcut borçlardan daha düşük bir miktarda olmaması ön koşulu geçerlidir. Talep edilecek en düşük limit 1 TL’dir. Bekleyen borçların kredi kartı toplam limitinden yüksek olması durumunda akdi faize ilave olarak limit aşım faizi de işletilmektedir. Dolayısıyla kredi kartı limit düşürme başvurusu yapılırken mevcut borç durumu da göz önüne alınmalıdır.


Vakıfbank Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

İnternet veya mobil şube yoluyla limit düşürme işlemi yapılabilmektedir. Kartlar → Nakit İhtiyacı ve Limit İşlemleri → Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi yolunu takip ederek Vakıfbank kredi kartı limiti düşürme işlemini saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

vakıfbank kredi kartı limit düşürme

Ziraat Bankası Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası da kredi kartı limit düşürme işlemi için interaktif kanalların kullanıma imkan sağlamaktadır. İnternet şube üzerinden Ziraat Bank’a giriş yaparak limit düşürme işlemimizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurular → Kredi Kartı → Limit güncelleme adımları takip edilerek talep edilen yeni düşük limit ilgili ekrana yazılabilecektir.

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu