Bilgisayar & İnternetHaber

Nic.TR Kapanıyor! TR Uzantılı Alan Adları Nereye Taşınmalı?

İmzalanan protokolle .TR uzantılı alan adlarının yönetimi ODTÜ’den BTK’ya (Bilgi Teknolojileri Kurumu) devredildi. ODTÜ’ye ait Nic.tr adresi kapanacağı için mevcut alan adları belirtilen hizmet sağlayıcılara transfer edilmek zorunda.

TR Alan Adları Nerelere Transfer Edilebilir?

Nic.tr adresinde “Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla yayınlanan bildiride imzalanan protokolle ilgili detaylı bilgiler verilirken transfer edilebilecek kayıt kuruluşları da belirtildi.


İşte o firmalar

ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) her ne kadar imzalanan protokolle Nic.TR’yi sonlandırmış olsa da METUnic adıyla kayıt hizmeti vermeye devam ediyor. Nic.TR’den METUnic firmasına ücretsiz transfer yapılabilir. 2017’den beri kullandığımız bilhos.com.tr alan adımızı da ODTÜ bünyesinde hizmet veren METUnic’e taşıdık. ODTÜ gibi köklü bir kurum bünyesinde olması ve fiyatların oldukça makul bir seviyede olması sebebiyle METUnic en mantıklı alternatif olarak görülüyor. 
İleride sorun yaşamamak adına transfer etmeden önce firmalaları titizlikle incelemenizde fayda var. COM.TR, NET.TR, ORG.TR gibi alan adlarını kayıt edebilmek için belge talep edildiğini unutmayınız.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu