Bilgisayar & İnternet

Sahte kimlik nasıl anlaşılır?

Yazımızda sizlere sahte kimlik (nüfus cüzdanı)’nın nasıl anlaşılacağı konusunda bir takım bilgiler vereceğiz. Web sitenizde veya işletmenizde müşteri veya muhataplarınızın sizlere takdim ettiği nüfus cüzdanının sahte olup olmadığının tespitini  belirli senaryolar üzerinden anlatmaya çalışalım.

Senaryo – 1

Kötü niyetli kişi boş bir kimlik belgesini rasgele doldurulduysa bunun sahte olduğunu nasıl anlarız?

Nüfus cüzdanı benzersiz bir veri olan TC Kimlik numarası, cüzdan seri ve numarasını barındırır. Kimlik numarası, ad-soyad bilgisi ve cüzdan seri-no’su birbiriyle ilintilidir. Bilgilerin doğruluğunu sorgulamak ise gayet basittir.

T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Numarası Sorgulama Sayfası‘na giderek ilgili kısımları dolduralım. Sahte kimliği hazırlayan kişi geçerli bir TC kimlik numarası ve buna karşılık gelen ad-soyad bilgisine sahip olsa bile cüzdan seri ve numarasını (eğer gerçek kimliği görmediyse) tahmin etmesi zordur.

sahte kimlik tespiti

 

Senaryo – 2

Kötü niyetli kişi bir başkasının kaybettiği kimliği gösterirse, bunu nasıl anlarım?

Kimliği kaybeden bir vatandaş yeni bir kimlik almak için Nüfus dairesine gittiğinde ilgili memur kaybettiği kimliğin seri ve numarasını iptal ederek yeni seri numaralı bir kimlik oluşturur. Haliyle kaybedilen kimliğin T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Numarası Sorgulama Sayfası‘nda sorgulandığında seri no ve Tc kimlik no bilgisi uyuşmadığı için sistem kimliğin geçerli olmadığını bize söyleyecektir.

 

Senaryo – 3

Kötü niyetli bir kişi bir başkasına ait geçerli bir nüfus cüzdanını gösterirse, kimliğin kendisine olmadığını nasıl anlarım?

Kimlikteki bilgileri T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Numarası Sorgulama Sayfası‘ndan sorguladıktan sonra hala sahte kimlik endişesi taşıyorsak bu defa devreye “anne kızlık soyadı” girmekte. Kimliği takdim eden kişiye anne kızlık soyadının iki harfini söylemesini isteyin ve bu bilgileri buradan sorgulayın. Yanlış cevap vermesi durumunda emniyet birimlerini haberdar etmeniz yerinde olacaktır.

sahte kimlik tespiti 2


Yazımızda sizlere üç farklı senaryo üzerinde sahte kimlik belgesinin nasıl anlaşılacağını özetlemeye çalıştık. Bu bilgilerle %100 olmasa büyük oranda sahteciliğin önüne geçebilirsiniz.

 

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu