Bilgisayar & İnternet

Adsense’in Bizzat Teşvik Ettiği “AMP” Ne İşe Yarıyor?

Küçük veya orta ölçekli bir blog sayfası ile internet dünyasında var olmak ülkemizdeki genç internet girişimcilerinin önemli bir kısmını kapsayan vazgeçilmez bir uğraş. Bu uğraşının, milyarları bulan web site okyanusunda bulunabilir olmasını arzulayan ve az da olsa bir reklam geliri getirmesini amaçlayan internet girişimcileri için Google mühim bir otorite.

Adsense’in Wordpress blog sahiplerine bizzat yükleyin diye teşvik ettiği AMP teknolojisini yazımızda biraz olsun anlaşılır kılmaya çalışacağız.

amp nedir ne işe yarar

AMP Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Öncelikle neyin kısaltması olduğundan bahsedelim. Accelerated Mobile Pages kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Türkçe karşılığı ise Hızlandırılmış Mobil Sayfalar. Peki AMP ne işimize yarayacak ve Adsense bu işlemi neden teşvik ediyor? Sizlerle beraber analiz etmeye çalışalım.

En sade tanımıyla AMP, mobil kullanıcılarının bağlantılarının oldukça kötü olduğu durumlarda kullanıcının erişmeye çalıştığı sayfalardaki çok kaynak tüketecek bileşenleri ayıklayarak sayfanın daha hızlı açılmasını sağlıyor. Mesela bazı web sitelerinde illa ki görmüşsünüzdür “Yazdır” diye ifade vardır buna tıkladığınız zaman mürekkepten tasarruf etmek adına sadece içeriğe odaklanmış sade bir sayfa görürüz. Sistem aynı bu mantıkla çalışıyor.

amp nedir nasıldır

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir.

AMP kullanırsam halihazırdaki kullanışlı mobil arayüzümden vazgeçmiş mi olacağım?

Tabii ki hayır. AMP sadece internet erişiminin çok kötü olduğu durumlarda devreye girecek. Stabil bir internet bağlantısına sahip olan mobil ziyaretçileriniz varsayılan mobil arayüzünüzü görmeye devam edecek.


Ayrıca arama sonuçlarında AMP teknolojisini desteklediğiniz de ziyaretçiler tarafından görülebilir olacak.

amp nedir ne işe yarar

Wordpress için pek çok AMP eklentisi var ama Google Adsense‘in tavsiyesine uymak daha mantıklı. Aşağıdaki eklentiyi yükleyerek AMP teknolojisini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

AMP
AMP
Fiyatı: Ücretsiz
  • AMP Screenshot
  • AMP Screenshot
  • AMP Screenshot
  • AMP Screenshot
  • AMP Screenshot
  • AMP Screenshot

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu