Bilgisayar & İnternet

Domain (Alan Adı) Transferi Nedir, Neden Yapılır?

Sunucu ip adreslerini karakterlerle anlamlı kılan alan adları (com, net, org) internet dünyasının önemli bir yapı taşını oluşturuyor. Web site yöneticilerinin sıkça duyduğu kavramlardan biri olan domain transferi hakkında merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız.

Domain Transferi Ne Anlama Geliyor?

Alan adımızı (bilhos.com gibi) bir hizmet sağlayıcı aracılığı ile tescil ederek kiralarız. Örneğin GoDaddy bir alan adı kayıt operatörüdür. Fakat sonra tıpkı GSM hattımız gibi alan adımızı farklı bir hizmet sağlayıcıya nakletmek isteyebiliyoruz. Alan adımızın bağlı olduğu hizmet sağlayıcıdan, farklı bir hizmet sağlayıcıya taşıma işlemine ‘domain transfer’ adını vermekteyiz.

Aklımıza hemen şu soru geliyor. Alan adımızı neden başka bir firmaya transfer etmek isteriz?

Sıkça duyduğumuz transfer sebeplerinden biri hiç kuşkusuz ‘yenileme ücretleri’. X işletmesinden görece çok ucuza tescil edilen alan adının kayıt süresi sonuna doğru karşımıza fahiş bir yenileme ücretinin çıkması alan adı sahiplerini haliyle domain transfer işlemine zorluyor. Bunun yanında halihazırdaki hizmet sağlayıcının görece güvensiz bulunması veya arzu edilen teknik alt yapıyı sunmaması da transfer sebepleri arasında yer alıyor.


Alan Adı Transferi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Whois bilgileri mutlaka görünür olmalıdır! Privacy Whois (Gizli Whois) hizmeti alıyorsanız domain transfer işlemi yapmadan önce mutlaka devre dışı bırakmalısınız. Aksi takdirde transfer yapacağınız kuruluş alan adınızın yönetici e-mailini göremeyeceği için işlem gerçekleşmez.
  • Transfer kilidi mutlaka kapalı olmalıdır! Domain transfer kilidi güvenlik amacıyla genelde açık konumdadır. Alan adınızın yönetim paneline girip kilidi mutlaka kapalı konuma getirmelisiniz.
  • Transfer için bir EPP koduna sahip olmalısınız. EPP kodunuzu alan adınızın yönetim panelinden edinebilirsiniz.
  • WHOIS bilgilerinizde var olan yönetici e-postanız mutlaka erişilebilir olmalıdır. Transfer esnasında bu e-posta adresine bir onay (confirmation) e-postası düşecek ve onayınız istenecektir. E-Posta iletisinde yer alan onay bağlantısına tıklanmadığı sürece transfer işlemi başlamaz.

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu