Advertorial

Maymun Klonlama Gerçek Oldu

Genetik alanındaki çalışmaların bir örneği daha Çin’den geldi. Buna göre Çinli bilim insanları, dünyada ilk defa maymun klonlama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve klonlanan maymunlar şu an için gayet sağlıklı durumdalar.

 

Böylece genetik alanında bir önemli eşik daha geride kalmış oldu. Bundan sonrasında klon maymunlar ile ilgili çalışmalar yapılacak ve sonuçlar üzerinden çıkarımlar sağlanacak.

 

 İlk kez maymun klonlandı


 

Bilim dünyasındaki en dikkat çeken çalışmalardan olan klonlama çalışmaları, uzun bir süredir bilim haberleri kapsamında kendini göstermiyordu. Ta ki şimdiye kadar! Zira kısa bir süre önce Çinli bilim insanları dünyanın ilk klonlanan maymun ikizlerini hayatta tuttuklarını duyurdu. Peki, bu maymun klonlama nasıl gerçekleştirildi?

 

Öncelikle belirtmek gerekirse dünyanın en ünlü koyunu, Dolly olduğunu söylemek yanlış olamayacaktır. Zira dünyanın ilk klonlanan canlısı Dolly olmuştu. Dolly klon koyunu, bilim dünyası için de çok önemli bir bilimsel çalışma olmuştu.

 

Şimdi de Çinli bilim insanları, Dolly klonlama tekniği ile aynı şekilde, maymun klonlama işlemini başarılı bir şekilde yapmayı başarmış ve bilim dünyasında bir yeni ilke daha imza atmış oldu.

 

Maymun klonlama nasıl yapıldı?

 

Yapılan açıklamalara göre ilk önce yetişkin maymun hücrelerinden DNA alarak klonlama yapıldı ve bu şekilde 192 adet embriyo elde edildi. Bunlardan 181 adedi 42 farklı maymuna yerleştirildi ve 22 hamile maymun meydana geldi. Ancak bu maymunlardan hepsi hayatta kalmadı ve sadece iki maymun hayatta kalabildi.

 

Bu hayatta kalan ikiz klon maymunlar için Zhong Zhong ve Hua Hua ismi verildi. Bu çalışma özellikle de ABD’deki birçok bilim insanının en çok dikkatini çeken dünya klonlama çalışmaları arasında yer alıyor. Dolly metodu ile klonlanan maymunlar, bilim dünyasındaki çalışmalara farklı bilgi akışı sağlayacak.

 

Maymun klonlama İnsan klonlama adına önemli bir adım oldu

 

Popüler bilim dünyasının en çok tartışılan konularından da olan insan klonlama, maymun klonlama çalışmalarının başarısı ile birlikte yeniden gündeme geldi. Ancak etik değerler ve insan vücudunun karmaşası gündeme geldiğinde, insan klonlama çalışmaları uzun bir süre daha mümkün olmayacak veya sadece kapalı kapılar ardında gizli insan klonlama çalışmaları yapılacak.

 

Ancak bu klonlanan maymunlar, insan klonlama çalışmaları için de çok önemli bilgi birikimlerine vesile olacak gibi görünüyor.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu