Bilgisayar & İnternet

Driver (Sürücü) Nedir, Ne İşe Yarar, Yüklemesek Olur Mu?

Bir takipçimiz bazı bileşenlerin driver (sürücü)’lerini yüklemeden kullanımın Windows performansını ne derece etkileyip etkilemediğini sormuş. Sorusundan vesile ile Driver konusuna değinmek istedik.

İlgili Makaleler

Driver bileşenimizin (ses kartı, kamera vb.) sisteme doğru bir biçimde tanıtılması ve işlevini eksiksiz olarak yerine getirmesi için gerekli olan bir yazılımdır. Driver ile ilgili kafamızda oluşması muhtemel sorulara yanıt arayalım.

Tüm Driver’ları Yüklemeden Kullanmak Bilgisayarı Ağırlaştırır Mı?

Bazı bileşenlerin driverını yüklediniz, fakat sonrasında sıkıldınız ve “diğerleri de kalsın” diyerek kalan bileşenlerin driverlarını yüklemekten vazgeçtiniz. Aklınıza ister istemez “Eksik driver sistemimi ağırlaştırır mı?” sorusu oluştu. 

Sorunun cevabı aslında çok net değil. Driver sistem performansını etkileyen ana unsur olmasa da bilgisayarımıza hız kazandıran bazı bileşenlerin driverini yüklememek veya eksik/yanlış yüklemek sistemimizi hantallaştırır. Örneğin ekran kartı driveri olmayan veya eksik/yanlış  olan bir bilgisayarın deyim yerindeyse kağnıdan farkı yoktur. Bu yüzden ekran kartı, anakart, chipset driver gibi hayati ögeleri yüklemeyi asla ihmal etmeyin. 

Bunun dışında örneğin pek kullanmadığınız webcam driver’ını yüklememek sistem performansına pek etki etmez.

driver

Driver Yüklemezsem Ne Olur, Driverlar Otomatik Yüklenmez Mi?

Driver yüklemezseniz aygıtınız ya hiç çalışmaz veya işlevlerini tam olarak yerine getiremez. Örneğin ses yongasının driverını yüklemeseniz de sesleri duyabilirsiniz belki ama katalog bilgisinde yer alan 3D Ses teknolojisi haliyle kullanılamaz. 

Windows 7 öncesine kadar Windows dünyasında bir aygıtın driverını kurmadan kullanabilmek imkansızdı. Windows 7 ile beraber otomatik driver özelliği geldi ama… Aması var. Windows 7 bu işlemi yaparken şu iki yolu izliyor.

1-  Veritabanını tarayarak ilgili aygıtın üreticisi tarafından hazırlanan sürücü yazılımını cansiparane arıyor, bulabilirse yüklüyor. 

2- Aygıtın üreticisi tarafından hazırlanan bir driver bulamazsa Microsoft’un o aygıtı idare edecek kadar mahiyette olan driverini yükleyerek aygıtı bir şekilde kullanıma sokuyor.

Yani anlayacağımız Windows 7’in otomatik yüklenen driverları da aradığımız performansı sunmayabilir.Aygıtla Beraber Gelen Driver CD’si Saklanmalı Mı, Kaybolursa Aynısı Nasıl Bulunur?

İnternet nimetinin dünyanın her bölgesine sirayet etmediğini düşünen üreticiler önceleri aygıtın driverını CD’lere yazarak gönderirlerdi. Fakat artık internetin tüm dünyaya yayılmasından ötürü bu alışkanlık yavaş yavaş sona eriyor. Aygıtımızla beraber gelen CD’nin kaybolması mühim bir durum değil. Aygıtımızın üreticisinin resmi web sitesinden driverlarımızı kolayca indirebiliriz. Aygıtımızın üreticisi kapandıysa veya web sitesi yoksa driver host eden web sayfaları imdadımıza yetişecektir.

driver nedir


Driverlarımız İçin Güncelleme Gelirse Hemen Yüklemeli Miyiz, Eski Driverları Kullanmak Sakıncalı Mı?

Öncelikle “yeni çıkan her zaman iyidir” şeklindeki ön yargıdan kurtulmak gerekiyor. Bu yüzden Beta sürüm ve Kararlı Sürüm kavramlarına aşina olmak gerekiyor. Yeni çıkan beta driverları yüklemek için acele etmeyin. En güncelin bir önceki driverını sorunsuz kullanırken güncel driverda sorunlar yaşamanızda olası bir şeydir. Güncel driver eski performansınızı aratacak durumda ise eski drivera dönmekten çekinmeyin.

Meraklısına Dipnot: Windows gibi parayla satılmayan, insanlığa ait olduğu söylenen ve ücretsiz dağıtılan Linux sistemleri antivirüs ve driver derdinin olmadığı tek işletim sistemidir. 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam bazı özel programlar artık otomatik olarak driver güncellemelerini bilgisayara yüklemekte. Özellikle driver konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler için bence otomatik driver yükleyen veya güncelleyen programlar daha iyi bir seçenek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu