Bilgisayar & İnternet

LED Ampül Ne Kadar Elektrik Tasarrufu Sağlıyor Sizler İçin Hesapladık!

Yükselen enflasyon, paranın alım gücünün iyiden iyiye düşmesi vatandaşları yeniden türlü türlü ‘kemer sıkma’ stratejilerine döndürdü. Elektrik faturalarınızı hafifletmek adına LED ampül kullanmanın avantajını sizler için hesapladık!

Ampüller Ne Kadar Elektrik Harcıyor?

led ampül tasarrufu

İlgili Makaleler

Hâlâ ev içi aydınlatmada Tungsten ampül kullananlar var mı bilinmez ama faturaya oluşturduğu korkunç maliyeti hesaplamaya gerek yok sanırım? Elektrik enerjisinin incecik tellerden geçmesi sonucunda ortaya çıkan ısı ve ışığın aydınlatması prensibiyle çalışan tungsten ampuller oldukça fazla elektrik tüketir.


tungsten lamba
Örnek bir Tungsten ampül. Tam 70 watt elektrik tüketimine sahip. Yani bir floresan lambanın 3 katından, bir led lambanın ise 7 katından fazla enerji tüketiyor.

Diğer taraftan floresan dediğimiz tasarruf ampulleri ise  yaklaşık 20 watt dolayında elektrik harcamaktadır. Floresan lamba üzerinden hesap yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Neyse ki işlemler içinde boğulmadan kolayca hesaplama yapabileceğimiz Bilhos üretimi olan Bilgisayarınız Elektrik Faturanıza Ne Kadar Yük Oluşturuyor?  adlı bir uygulamamız var. Belirttiğimiz üzere bu uygulamamız sadece bilgisayarların değil tüm elektronik cihazların ne kadar elektrik harcadığını kuruşu kuruşuna hesaplayabiliyor.

 

LED Ampül Ne Kadar Elektrik Harcar, Faturaya Maliyeti Ne Kadar Olur?

Her köşe başında karşımıza çıkan zincir marketlerde 5 TL gibi bir fiyata satılan led ampüller sadece 9 watt tüketime sahip.

led ampul
Sadece 9 watt elektrik tüketen bir led ampül. Yani bir floresan lambanın yarısından azı kadar.

Yani bir floresan lambanın yarısından daha az elektrik tüketimine sahip. Aydınlatma gücü ise aynı ebattaki bir floresan lambadan daha iyi diyebiliriz.

Elektrik faturasında hissedilir bir hafifleme deneyimlemek için ampullerinizi ledleyin!

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu