Bilgisayar & İnternet

Büyük Tuzağa Dikkat: Bilgisayarınızı Resmen Köle Yapmak İstiyorlar!

Gün geçmiyor ki teknoloji dünyasının yer altından yeni ‘hinlikler’ ortaya çıkmasın. Durum öyle bir hal aldı ki ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesi bilgisayarınızı “köle yapmak” için izin isterse şaşırmayın! Bilgisayarınız veya cep telefonunuz bir anlık dalgınlığınızla başkalarına para kazandıran bir köle dönüşebilir, çok yavaşlayabilir.

Teknoloji gündemini uzun süredir meşgul eden “sanal para” kavramı pek çoğumuzun malumu. Bitcoin, Etherium gibi değişik isimlerle karşımıza çıkan sanal para kavramı esasında bilgisayarların işlemi gücünü kullanarak bir takım veri çözme işleminin yapılması ve bunun karşılığında para gibi kullanılan puanların verilmesi mantığıyla işliyor.

Bu işi öylesine ciddiye alanlar var ki sırf veri madenciliği yapabilmek adına birden fazla ekran kartı takılabilen sistemler dizayn etmek için hatırı sayılır paralar ödeniyor. İnsanın kimi zaman en çok korkunç özelliği olabilen “kazanma hırsı” sanal para konusunda da bilgisayarlarımızı perişan edebilir. Öyle ki sanal para tutkunları web sitelerine ilave ettikleri kod parçacığıyla madencilik işleri için bilgisayarınızın da işlemcisini kullanabilir!


Bilgisayarım Başkalarına Sanal Para Kazandırıyor Olabilir Mi? Bunu Nasıl Anlarım?

İncelediğimiz bir web sitesinde bu girişim trajik bir şekilde izin penceresinde görüntülendi.

“Para kazanabilmemiz için kölemiz olur musunuz?” diyor kibarca. Cep telefonu işlemcileri bile hedefte!

Fakat bu durumun sadece izin dahilinde yapıldığını düşünmemek lazım. Nitekim kullanıcının izni olmadan arka planda böyle bir işlevin yapılması da olası bir durum. Bunu anlamak için ise bilgisayarımıza kulak vermemiz gerekiyor deyim yerindeyse.

Herhangi bir siteyi ziyaret ederken işlemci fanı birden hızlanıyor, işlemci kullanım yüzdemiz uzun süre tavanda kalıyorsa bilgisayarımız başkalarına para kazandırmak adına kölelik yapıyor olabilir.

Bu tür durumlarda güncel veritabanlı bir antivirüs programı veya Advcleaner gibi internet tarayıcısı temizleme araçlarını kullanmak faydalı olabilir.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu