Bilgisayar & İnternetSoru-Cevap

Facebook’daki Teslim Edildi, Gönderildi İfadeleri Ne Anlama Geliyor?

Bir izleyicimiz sormuş: “Facebook’ta mesaj gönderirken mesajın hemen sağ altındaki tik (onay işareti)’nin yanında “Gönderildi, Teslim Edildi, Görüldü” gibi ifadeler beliriyor. Bunlar ne anlama geliyor?

İlgili Makaleler

Facebook Messenger’daki Gönderildi ve Teslim Edildi Arasındaki Fark Ne?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ı 2014 yılında satın alan Facebook, kendi mesajlaşma uygulamasında da WhatsApp’ten izler taşıyan simgeler barındırıyor.

Facebook Messenger‘daki  İfadelerin Anlamları

Onay kutucuğu boş görünüyorsa: Mesajınız iletilmemiş veya henüz iletilme aşamasındadır. Bu durum internet bağlantınızda yaşanan sorundan dolayı kaynaklanabilir. Veya Facebook’a erişimin kısıtlı olduğu özel bir ağa bağlı olabilirsiniz. Öte yandan Facebook sakıncalı gördüğü URL vb. içerikleri barındıran mesajların gönderilmesini engellemektedir. Özetle, eğer onay dairesinin içi boşsa mesajınız Facebook sunucularına ulaşmamış demektir.

Onay kutucuğu görünüyor ve “Gönderildi” ifadesi varsa (4): Mesajınız bilgisayarınızdan veya akıllı cihazınızdan çıkmış, Facebook sunucularına iletilmiş demektir. Bu durum mesajın karşı tarafça açıldığı, okunduğu anlamına gelmez.

 

Onay kutucuğu Grileşmiş ve “Teslim Edildi” ifadesi varsa (2): Mesajı gönderdiğiniz kişi Facebook’ta aktiftir ve bildirim pencesinde yeni bir mesaj olduğunu gösteren iletiyi görmüştür. Fakat mesajınıza dokunarak detaylarına bakmamıştır. Teslim Edildi ifadesi mesaj gönderdiğiniz kişinin o an aktif olduğuna ve mesajınızdan haberdar olduğuna delalet eder.

Onay kutucuğunda mesaj gönderdiğiniz kişinin profil resmi görünüyorsa (1): Mesajınız açılmış ve okunmuş demektir. İşaretin üzerine giderek okunma tarih ve saatini görebilirsiniz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu