Advertorial

Fotomontaj Yapma İşlemi

Fotomontaj Nasıl Yapılır?

Fotoğraf veya fotoğraf parçalarını bir bilgisayar programı ile değiştirerek veya şekillendirerek yapılan kolaj çalışmasına fotomontaj denir. Fotomontaj genellikle Photoshop ile yapılır. Photoshop denen gizemli ve sihirli programa gelince, köklü Adobe firmasının en ünlü yazılımıdır. Bugüne kadar imaj, bilgi ve düşünce iletişimde öncülük yapan Adobe dijital imajlama, tasarım ve fotomontaj teknolojilerinde standartları oluşturdu.
 
Bugün internette, basılı yayınlarda geçen fotoğrafların hepsi Adobe Photoshop’dan geçiyor. Türkçe’mize de “fotoşop yapabiliyor musun?” sorusu aslında “Photoshop kullanabiliyor musun?” demektir aslında. Fotoşop yani dijital rötuşlama ile ilişkili diğer programlarda mevcuttur aslında. Nitekim bu programları Adobe firması da artık bu programları “Creative Suite-Cs” adı altında bir set olarak sunuyor. Bu sette Photoshop’un yanısıra Illustrator, Image Ready, InDesign ve Acrobat gibi hem destekleyici, hem kendi başına çok kullanışlı diğer programlar yer almaktadır.
Bizde bu yazımızda bir örnek olarak; fotomontaj çalışması olan Photoshop Cs 6 ile göz rengi değiştirmeyi işleyelim. İlk olarak fotoğrafımızı açıyoruz. Daha sonra rengini değiştirmek istediğimiz gözleri seçme aracı ile seçiyoruz. En son olarak da Ton/Doygunluk aracı ile seçtiğimiz gözleri istediğimiz renge getirebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu