Bilgisayar & İnternet

GoDaddy Transfer Yetkilendirme Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

Alan adlarının (domain) başka bir hizmet sağlayıcıya aktarılması gerekli olan transfer yetki kodunun ne işe yaradığını ve nasıl alındığına dair merakınızı giderecek önemli detayları yazımızda bulabileceksiniz.

Domain Transfer Kodu (Şifresi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Domain transfer kodu, alan adının başka bir hizmet sağlayıcıya aktarılması için kullanılan bir şifredir. GSM operatörü değişikliği gibi düşünülebilecek bu işlemin pek çok sebebi vardır. Alan adı sahiplerini transfer yapmaya sevk eden en önemli neden ise yenileme ücretleri. Firmaların yıl sonunda oluşturduğu yüksek yenileme faturasında kaçınmak için web site sahipleri alan adlarını indirimli fiyatlarla başka hizmet sağlayıcılara taşıyarak yenileme maliyetini düşürmeye çalışmaktadır.


Domain (Alan Adı) Transfer Yetkilendirme Kodu Nasıl Alınır?

Yetkilendirme kodu alan adınızın bulunduğu hizmet sağlayıcının yönetim panelinden edinilebilecek bir bilgidir. Bazı durumlarda ticket (destek bileti) açılarak da talep edilebilir. İndirimli fiyatlarıyla web site sahiplerinin sıkça tercih edildiği GoDaddy’de alan adı transfer yetkilendirme kodu iki şekilde alınabilir.

Birincisi yönetim panelinden “Yetki kodu al” seçeneği tıklanarak Whois’e kayıtlı maile istenmesi ve ikinci seçenek ise yönetim panelinden doğrudan kodun görüntülenmesi. Videomuzda anlattığımız yöntemle Whois kayıt mailinize erişemiyor olsanız dahi saniyeler içinde yetki kodunuzu edinebilirsiniz.

Önemli Not: Reklam panomuzda bulunan bağlantıya tıklayarak 20 TL gibi makul bir ücrete alan adınızı transfer ederek 1 yıl uzatabileceğiniz yöntemlere ulaşmanız mümkündür.

Alan adınızı başka bir hizmet sağlayıcıya aktarabilmeniz için transfer kilidinin “Unlock” yani KAPALI konumda olması gerekmektedir.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu