Bilgisayar & İnternet

Google Play Games Beta Yayında, Android Oyunları PC’de Oynanabilecek!

Google Play Games Beta uygulaması ile Android oyunları artık bilgisayar üzerinden sanal makine ve emülatörlere gerek kalmadan oynanabilecek.

Google, Play Store‘daki Android oyunlarının bilgisayarlarda oynanabilmesini sağlayan Play Games Beta programını kullanıma açtı. Sadece belirli oyunların yüklenebildiği masaüstü ortamında Android oyunları artık PC konforunda deneyimlenebiliyor. Kullanıcılar bu işlem bilgisayarlarının sanallaştırma özelliğinden faydalanarak Virtualbox, Bluestacks gibi sanal makine uygulamaları ile sistem içinde sanal bir Android oluşturuyordu. Google’ın bu resmi uygulaması sayesinde artık herhangi bir sanal makine ortamına gerek kalmadan Android Oyunları bilgisayara yüklenip oynanabilecek.

İlgili Makaleler

Google Play Games Beta Nasıl Kurulur?

https://play.google.com/googleplaygames adresine giderek uygulamayı indirin. İnen kurulum ortamını çift tıkladığınızda tıpkı Google Chrome gibi uzaktan dosyalar indirerek kendisini kuracaktır. Kurulum bittikten sonra uygulamayı açın. Google girişi yapmanız istenecektir. (Giriş işlemi için default web tarayıcınıza yönlendirileceksiniz.) Giriş yaptıktan sonra yüklenebilir oyunların bulunduğu dizin içerisinde arzu ettiğiniz oyunları bilgisayarınıza kurup çalıştırabilirsiniz.


Shift + Tab tuşlarıyla oyundan çıkabilir veya pencere modunda oynamaya devam edebilirsiniz. Tüm oyunlar henüz Google Play Games masaüstü ortamında oynanabilir durumda değildir. Ama yakın zamanda oyun çeşitliliğin artacağı düşünülmekte.

Google Play Games her ne kadar sanallaştırma (virtualization) opsiyonundan faydalansa da bir sanal makine ortamına nazaran daha az kaynak tüketen bir uygulama olarak ifade edilebilir. Beta sürümde olan bu uygulamanın yakın gelecekte kararlı sürümle beraber daha pek çok oyunu ve belki de uygulamayı bilgisayar ortamında çalıştırabilir hale getireceği tahmin ediliyor.

Detayları görünür kılmaya çalıştığımız videomuzu izlemeyi unutmayın!

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu