Bilgisayar & İnternet

Kredi/Banka Kartı Şifre Hatası Çözümü * 2022

Yeni aldığınız veya şifresini değiştirdiğiniz kredi/banka kartınızın şifresini doğru girmenize rağmen “hatalı şifre” uyarısı alıyorsanız çözüm için yazımızdaki işlemleri uygulamalısınız.

Kredi veya banka kartının şifresini ilgili bankanın mobil şube/internet şube veya çağrı merkezi kanalıyla pratik bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra şifreyi doğru girmenize rağmen “hatalı şifre” uyarısı vermesi (Aynı durum şifresi SMS olarak iletilen yeni çıkarılmış kredi/banka kartı için de geçerlidir) güncel şifre ile kart çipindeki şifrenin aynı olmamasından kaynaklıdır. Problemin çözümü için ise güncel şifrenin fiziki olarak kart çipine yüklenmesi ile mümkün olacaktır. Bu işlemi ATM’lere girerek bir dakikadan kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

kredi kartı atm şifre yükleme
Çip, kredi kartlarının üzerinde “sim kartı andıran” sarı yüzeyli elektronik alandır. Kartınızla ilgili veriler burada depolanır. ATM ve POS cihazları çip içerisindeki bilgileri okuyup, merkezden doğrulatarak işlem gerçekleştirirler.

ATM’den Şifre Yükleme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank ve Garanti BBVA kredi kartını Halkbank ATM’lerine takarak başarılı bir şekilde şifre yüklemesi gerçekleştirdik. Dolayısıyla buradan hareketle karta şifre yükleme için herhangi bir ATM’nin yeterli olacağını varsayabiliriz. Olası bir hata alma durumunda kartınızın ait olduğu bankanın ATM’sinde de deneme yapmayı ihmal etmeyiniz.


  • Kartınızı Visa/Mastercard logosu size, çipli kısım ATM cihazına bakacak şekilde kart okuyucu kısmına yerleştirin. Pek çoğu kartta bunun için yönlendirici bir ok işareti bulunmaktadır. Kartınız, kart okuyucu tarafından otomatik olarak içeri çekilmiyorsa ya kartınızı yanlış yönde takmaya çalışıyorsunuzdur veya ilgili ATM’de “kart sıkışması sorunu” vardır. Kartınızı zorlamadan farklı bir ATM’ye geçebilir veya takış yönünüzü bir kere daha kontrol edebilirsiniz.

atm pin yükleme

  • Kartınızı taktıktan sonra açılan şifre ekranına güncel şifrenizi giriniz.
  • ATM menüsünde yer alan “Şifre Yükleme”, “PIN Yükleme” gibi adlarda bulunan menüye ulaşmanız gerekiyor. Bu menünün konumu kullandığınız ATM’ye göre çeşitlilik arz edecektir. Ana menüde bulunabileceği gibi Şifre Ayarları, Diğer gibi alt menülerde de bulunabilir.
  • PIN Yükleme veya Şifre yükleme menüsüne girdikten sonra onay/giriş tuşlarına basarak süreci onaylayın.

İşlem başarıyla tamamlandıktan sonra ATM ekranında onay mesajı göreceksiniz. Eşzamanlı olarak SMS mesajı da alabilirsiniz.

Kartınıza şifre yüklemeden alışveriş merkezlerindekindeki poslarda ödeme yapamaz, ATM’lerden para çekemezsiniz. Şifre/PIN yükleme işlemi yapıldıktan sonra kartınızı dilediğiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Bankanızın size yeni göndermiş olduğu kredi/banka kartı (çipli) veya interaktif kanallardan şifresini değiştirdiğiniz kredi/banka kartlarınızı kullanmaya devam edebilmek için şifre/PIN yükleme işlemi yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu