Bilgisayar & İnternet

Kutusuz (TRAY) CPU Nedir, Alınır Mı?

CPU (İşlemci) arayışında olanların kafasını en çok karıştıran konulardan biri olan “Kutusuz İşlemci” ile ilgili önemli noktaları yazımızda anlaşılır kılmaya çalışacağız.


Kutusuz CPU (Tray) Nedir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kutusuz işlemci sanılanın aksine kullanılmış, yenilenmiş, ikinci el bir ürün değildir. Toptan pazarlanan işlemciler tek tek kutulanmak yerine Türkçe karşılığı “tepsi” olan tray denilen ambalajla sunulmaktadır. Bu ürünler perakende pazarlanacağı zaman orijinal veya muadil fanıyla birlikte açık satıldığı için “kutusuz” ibaresini taşımaktadır.

Kutusuz Tray CPU (İşlemci) Alınır Mı?

İnternet ortamında kutusuz işlemci almanın sakıncalı olduğuna dair pek çok bilgi ve yorum bulunmaktadır. Bu yorumlar doğru olmamakla beraber aynı işlemciye sırf kutulu sunulduğu için daha fazla para ödemek mantıklı değildir. Kutusuz CPU eğer internet ortamından alınacaksa satıcıdan hassas bir paketleme yaparak göndermesi ikaz edilmeli ve kargo teslimi sırasında aykırı bir durum görülürse tutanak tutturulmalıdır.

Netice itibariyle kutusuz CPU almanın hiçbir sakıncası yoktur. Maksat ambalaja değil performansa ücret ödemek olmalıdır.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu