Bilgisayar & İnternetNasıl Yapılır

Millî Kütüphane’ye İnternet Üzerinden Nasıl Kayıt Olunur?

Mobil imza sayesinde Millî Kütüphane’ye üye olmak için Ankara’ya bizzat gitmeye gerek kalmıyor. İnternet ortamı rahatlığında Millî kütüphanemize nasıl üye olabileceğinizi kısaca tarif etmeye çalışacağız.

İlgili Makaleler

Milli Kütüphane Nerededir, Hangi Tür Eserleri Barındırmaktadır?

Başkentimiz Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Millî Kütüphane adeta kültürel bir hafızamız niteliğinde. El yazması eski eserlerden elektronik kitaplara, cumhuriyet dönemi eski gazete arşivlerinden mikrofilmlere kadar pek çok dökümanın bulunduğu Millî Kütüphane’mizden faydalanabilmek için üye olma şartı var. Mobil imza / E-İmza teknolojisiyle internet üzerinden Milli Kütüphaneye kayıt olmak mümkün.

İnternet Üzerinden Millî Kütüphane’ye Nasıl Üye Olunur?

İnternet ortamından Millî Kütüphaneye üye olmak için öncelikle Mobil İmza veya E-imza hizmetine sahip olmamız gerekiyor. Mobil imza hizmetinin nasıl alınabileceğini yazımızda anlatmıştık. Mobil imza hizmetinizi aktifleştirdiyseniz üyelik işlemlerine hazırsınız demektir.

1. Adım: Öncelikle e-devlet kapısına giriş yapıyoruz. Dikkat etmemiz gereken nokta ise giriş yöntemi olarak şifre değil Mobil İmza sekmesini seçmek.

2. Adım: Mobil İmza ile başarılı bir şekilde e-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra “Milli Kütüphane Üyelik Başvurusu” araması yaparak ilgili menüye ulaşıyoruz.

Üyelik işlem adımlarına açık adres bilgisi, vesikalık/biyometrik fotoğraf ve statü belgesi istenecektir. Eğer öğrenci statüsü ile kayıt başvurusu yapacaksınız öğrenci belgenizi yükleyebilirsiniz.

Başvurumuz başarıyla tamamlandıktan sonra onaya düşecektir. Üyelik başvuruları e-devlet kapısından sorgulanabilmektedir. İnceleme esnasında yaptığımız başvuru ertesi gün onaylandı.

Millî Kütüphane Elektronik Kaynaklarından Nasıl Faydalanabiliriz?

Mobil imza ile üyelik kaydımızı yapıp onaylattıktan sonra elektronik ortamda sunulan tüm kaynaklardan yararlanmaya başlayabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan kullanıcı adı ve şifresi ise şu şekilde:


Kullanıcı Adı: Üyelik numaramızdır. Üyelik numaramızı üyeliğimiz onaylandıktan sonra 0 312 470 8000 no’lu telefondan öğrenebilirsiniz.

Şifre: Doğum tarihinizdir. Örneğin 16 Aralık 1980 doğumluysanız şifreniz 16121980 şeklinde olacaktır.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu