Bilgisayar & İnternet

Mobil Sandık Takip Sayım & Döküm Uygulamamız Yayında!

Türkiye 14 Mayıs seçimlerine gün sayarken bizler de bu sürece teknolojik manada katkı sunmaya çalıştık. Oy sayımını kolaylaştıran uygulamamız yayında!

Mobil Sandık Takip Uygulaması


14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimlerine sayılı günler kaldı. Milyonlarca vatandaş sandık başına gidip oy kullanarak “vatandaşlık görevini” yerine getirmiş olacak. Yine pek çok vatandaş ve sivil toplum kuruluşlarının gönüllü temsilcileri oy verme işlemleri sona erdikten sonra oyların sayım ve tasnifini yaparak seçim güvenliğinin ve şeffaflığının sağlanması noktasında katkı sunmaya çalışacak. Evde nüfus sayımı, parmak boyası, seçmen bilgi kağıdı uygulamalarından bugüne teknoloji seçimlerde de pek çok şeyi değiştirdi, dönüştürdü ve daha kolay kıldı. SEÇSİS, seçim yönetimi ve güvenliği adına pek çok işlemi bilişim altyapısıyla gerçekleştirse de seçim sürecinde geleneksel usullerde devam edegelen süreçler de var. Sandıklar açılıp, zarflar sayılıp oyları tasnif işlemine geçildiğinde sayım döküm cetveli denilen aşağıdaki çizelgeye çizik atılmak suretiyle partilerin ve adayların oy sayısı tespit ediliyor.

Geliştirdiğimiz uygulama ile Sayım & Döküm Cetvelini interaktif bir hale getirerek sandık başındaki gözlemcilerin pratik bir şekilde oy sayımı yapmasını ve raporlamasını amaçladık. Web & Google Play üzerinden sunulmaya başlayan (App Store yakında) Bilhos Mobil Sandık Takip ve Sayım Döküm uygulaması sayesinde parti ve adayları girerek pratik bir şekilde listenizi oluşturabilir, +/- butonlarıyla anlık olarak oy sayımı yapabilirsiniz. Tablo düzeni bozulmadan kopyala-yapıştır yapma, verileri Excel dosyası olarak kaydetme, PDF çıktı alma gibi işlemleri yapabilen akıllı butonlar ise sandık takibindeki personelin raporlama yapmasını daha kolay kılıyor.

 

Bilhos Sandık Takip Sayım Döküm Uygulaması↓

Not: iOS uygulaması daha sonra yayına alınacaktır. Android uygulamasının çalışması için cihazınızda Google Chrome uygulaması yüklü olmalıdır.

Mobil Sandık Takip & Oy Sayımı
Mobil Sandık Takip & Oy Sayımı
Üretici: SoftwareS
Fiyatı: Ücretsiz
  • Mobil Sandık Takip & Oy Sayımı Screenshot
  • Mobil Sandık Takip & Oy Sayımı Screenshot

UYGULAMAYI WEB TARAYICINIZDAN KULLANMAK İÇİN TIKLAYIN!

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu