Bilgisayar & İnternetNasıl Yapılır

Online, Programsız Pasta ve Çubuk Grafiği Nasıl Oluşturulur?


Kullanıcının üçüncü parti herhangi bir program yüklemesine gerek bırakmayan internet tarayıcısı üzerinden çalışan uygulamalar pek çoğumuzun adeta gözdesi. Bu yazımızda esnek ve görsel açıdan zengin pasta grafiği oluşturmamıza imkan sağlayan Amcharts’e göz atacağız.

Amchart Nasıl Çalışır, Neler Yapabiliriz?

İnternet tarayıcımız üzerinden çalışabilen Amchart’i kullanabilmek için farklı herhangi bir yazılım veya eklenti yüklememize gerek yok. Veri başlıklarını ve sayısal değerleri girdikten sonra seçeceğimiz grafik tipini (pasta, çubuk ve daha bir çok çeşit) ihtiyacımıza göre özelleştirebiliyoruz. (3D derinlik, renk vb.) Oluşturduğumuz grafiğin eş zamanlı olarak web kodlarını da türeten Amchart, grafiklerimizi web sitemize de kolayca entegre etmemizi sağlıyor. Grafiklerin responsive yani bir diğer ifadeyle esnek olması ise web sitemize ekleyeceğimiz grafiklerin tüm cihazlarda kusursuz bir görünümle açılmasını sağlıyor. Videomuzda da göreceğiniz üzere grafiğimiz sayfanın boyutuna göre kendini otomatik olarak orantılı bir şekilde büyütüp küçültebiliyor.

Amchart görsel açıdan zengin grafik oluşturmak isteyenlere oldukça pratik bir çözüm sağlayan online bir servis. Verileri elle girebileceğiniz gibi Excel verilerinizi Amchart’e aktarmanız için import seçeneği de düşünülmüş.

Videomuzda sizler için örnek bir grafik oluşturduk.

live.amchart.com adresinden Amchart’i deneyimleyebilirsiniz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu