Bilgisayar & İnternet

Reklam SMS ve Çağrılarını E-Devlet Üzerinden Engelleyin!

Reklam SMS ve sesli çağrıları e-devlet kapısı üzerinden sunulan İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden engelleyebilirsiniz.


Akıllı telefon bağımlılığını körükleyen etkenlerden birisi de hiç şüphesiz bildirim yoğunluğu ve bunun geliştirdiği “sürekli kontrol etme” takıntısı. Akıllı telefonumuza gelen her bir bildirim veya kısa mesaj başta odaklanma problemi olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getirebiliyor. Dikkat dağıtan ve zamanın israf edilmesine yol açan reklam sms’lerini ve reklam çağrılarını herhangi bir uygulama veya ilave yazılım yüklemeden engelleyebilirsiniz. E-Devlet kapısı üzerinden sunulan İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden telefon numaranızın kayıtlı olduğu izinli dataları topluca görebilir ve yönetebilirsiniz.

İlgili Makaleler

E-Devlet Üzerinden Reklam SMS’lerini Engelleme Nasıl Yapılır?

  • E-devlet kapısına giriş yapın. Muhtelif giriş yollarını öğrenmek için Mobil İmza ile E-Devlet Girişi Yapma  yazımızı arzu ederseniz okuyabilirsiniz.
  • Arama alanına “İYS” yazarak hızlı bir şekilde ilgili sayfanın açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Telefon numaranızı ekleyin. Onay için gelecek olan sms şifresini girdikten sonra telefon numaranız ekranda görünecektir.
  • “Onayları Yönet” ifadesine tıklayarak izinli data listesini görüntüleyin.
  • Reklam sms veya sesli tanıtım, bilgilendirme çağrılarını almak istemediğiniz firmanın ilgili satırındaki “Onayları Düzenle” ifadesine tıklayıp ardından “Ret” ifadesini işaretleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.


 

Yasal düzenlemeler gereği ileti gönderim izni vermediğiniz kurum ve kuruluşlar size bir daha reklam SMS’leri gönderemeyecektir. İhlal eden kurum ve kuruluşlar için ciddi manada cezai müeyyideler söz konusudur.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu