Bilgisayar & İnternetNasıl Yapılır

Mobil İmza ile E-Devlet Girişi Yapma – 2021 (Video)

Mobil imza ile e-devlet kapısına e-devlet şifresi kullanmadan giriş yapabilir, pek çok işlemi sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz.

5070 sayılı kanun kapsamında ıslak imza ile eşdeğer olan “mobil imza” teknolojisini kullanarak e-devlet şifreniz olmasa turkiyegov.tr kapısına giriş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden mobil imza aktivasyonu alabilmenin pratik yollarını izah etmeye çalıştığımız En Kolay Biçimde Mobil İmza Nasıl Alınır? * 2021 yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

E-Devlet Mobil İmza Girişi Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-devlet kapısının oturum açma ekranında “Mobil İmza” sekmesine tıklanması gerekiyor. İlgili alanlara TC kimlik numarası ve başında 0 olmadan mobil imza aktivasyonu bulunan telefon numarasının girilmesi, operatör seçimi yapılması gerekiyor. Ardından e-devlet sistemi benzersiz bir anahtar oluşturacak ve cep telefonunuzla iletişime geçmeye çalışacaktır. Veri alışverişi GSM ağı üzerinden gerçekleştiği için telefonunuzda Wi-Fi veya Mobil Veri’nin açık olması gerekmiyor. Kısa bir süre sonra e-devlet ekranında görülen benzersiz anahtar telefonunuz üzerinde de görünecek ve onayınız istenecektir. Onay işleminin ardından 6 haneli mobil imza şifrenizin tuşlanması istenecektir. Mobil imza şifrenizi unuttuysanız güvenlik kelimenizle GSM operatörüne başvurmanız gerekebilir. Şifre doğru bir şekilde tuşlandıktan sonra imzalama bilgisi cep telefonunuz üzerinden e-devlet ağına iletilecek ve e-devlet kapısına giriş işleminiz başarıyla tamamlanacaktır.

Daha önce e-devlet’e hiç giriş yapmamış olsanız veya hiç e-devlet şifresi almamız dahi olsanız mobil imza ile e-devlet kapısına sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Mobil imza ıslak imza ile eşdeğer olduğu için standart e-devlet şifresiyle giriş yapıldığında görülmeyen menüler/işlemler kullanımınıza sunulabilecektir

Mobil imza ile e-devlet giriş işleminin tüm detaylarının görsel olarak anlatıldığı videoyu mutlaka izlemenizi öneriyoruz.


 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu