Bilgisayar & İnternetİnceleme

RTX 3060 Hash Rate Kaç Mh, Madencilik Yapılabiliyor Mu?

RTX 3060 hashrate miktarı ve madencilik performasıyla ilgili merak edilen tüm soruları sizler için ele aldık.

Kriptopara madenciliğine olan yoğun ilgi ekran kartlarına olan talepleri de yoğun bir şekilde artırdı. Bu yüzden madencilik kilidiyle satışa sunulan Nvidia GeForce RTX 3060 ekran kartlarıyla çarpıcı gözlemlerimiz mevcut. RTX 3060’ı madencilik için satın alan kullanıcılar kademeli bir şekilde 20’lere kadar düşen hashrate seviyesini görünce deyim yerindeyse adeta şok yaşadı.  Fakat NVIDIA’nın yayınladığı 470.05 sürücüsüyle kademeli hashrate düşüşü mekanizması kerhen de olsa üretici tarafından kaldırılmış oldu. (İndirmek için: https://drive.google.com/file/d/1kL03Fp_dMYLtvyGt2g97shSXZcTk-TJU/view) NVIDIA’nın bu fiili kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde eleştirilse de aslında olması gerekenin bu olduğunu ifade etmemizde yarar var. Üreticinin sattığı üründe yazılım yoluyla bir tahakküm kurması günümüz dünyasında kabul edilebilecek bir durum değil. 470.05 sürüm numaralı sürücü ile RTX 3060 hashrate arzu edilen seviyelere ulaştı.

Nvidia GeForce RTX 3060 Hashrate Kaç MH?

470.05 sürüm numaralı sürücüyle yapılan kriptopara madenciliğinde RTX 3060 ethash algoritmasında 41-42 dolaylarında bir kazım gücüne ulaşıyor. 470.05 driverı sayesinde madencilik koruması atlatılsa da bir takım izlerini gözlemlemek hala mümkün. Azami kazım gücünü elde edebilmek için RTX 3060’a mutlaka bir monitör bağlanması gerekiyor. Karta herhangi bir monitör bağlanmazsa kazım gücü yine 20’li rakamlara düşebiliyor. Fake HDMI aygıtlar veya kutu şeklindeki HDMI/VGA dönüştürücüler takılarak bu korumayı da bertaraf etmek oldukça kolay. Bahsettiğimiz bu oranlar kartın fabrika değerleriyle yapılan kazımların bir neticesi. Takdir edersiniz ki RTX 3060 Overclock (Hız aşırtma) konusunda da potansiyeli olan yetenekli bir kart. Overclock uygulayarak 47-48 dolaylarında bir kazım gücü elde etmek mümkün. 

RTX 3060 Hashrate İçin Önerilen Overclock Ayarları

RTX 3060’a overclock uygulayarak hem kazım gücünü artırıp hem de güç tüketimini olabildiğince düşürmek mümkün olabiliyor. Bellek hızını +1200 olarak artırarak 47-48 mh kazım gücünü elde edebilirsiniz. Kartın bu tip değerlerini değiştirmek için en çok tercih edilen yazılımın MSI Afterburner olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Nicehash kullanıyorsanız sistem sizin yerinize en ideal ayarları bizzat kendisi uyguluyor. RTX 3060 Nicehash üzerinde High ayarlarda 48 mh hashrate gücüne 115 watt güç tüketimi ve %65 fan kullanımı ile ulaşabiliyor.

 


 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu