Bilgisayar & İnternetSoru-Cevap

Nakit Avans Nedir, Faizsiz Nakit Avans Mümkün Müdür?

Nakit Avans kredi kartı limitinin nakit paraya çevrilmesine imkan tanıyan bir işlemdir. Bu yazımızda nakit avans işleminin nasıl yapıldığını anlamaya çalışacağız.

Kredi kartları ilgili bankaca kart hamiline tanınan harcama limiti dahilinde alışveriş ve ödeme yapılmasını sağlayan ödeme aracıdır. Müşteriler ay içerisinde yaptığı harcamaları bir sonraki ay tahakkuk ettirilen ekstre çerçevesinde öder. Banka kuruluşları müşterilerine tanımladığı kredi kartı limitini nakit olarak çekme imkanı da tanır. Bu işleme nakit avans denmektedir.

İlgili Makaleler

Nakit Avans Nasıl Kullanılır, Neden İhtiyaç Duyulur?

Acil nakit ihtiyacı durumunda kredi vb. işlemlerle zaman kaybetmek istemeyen kişiler nakit avans işlemini tercih etmektedir. Nakit avans işlemi iki şekilde yapılabilmektedir.

 

  • Kredi kartını ilgili bankanın ATM cihazına takıp, para çekme işlemi gerçekleştirerek
  • İnternet şubesi kanalıyla ödeme yapılmak istenen hesap numarasına kredi kartı bakiyesini kullanarak EFT/Havale yapılarak (Sadece belirli bankalarca desteklenmektedir.)

Nakit avans işlemi herhangi bir prosedürle uğraşmadan kişilerin acil nakit ihtiyacını gidermektedir. Bazı bankalar tüm kredi kartı limitinin nakit avans olarak çekilmesine izin verirken bazı bankalar ise sadece belirli bir kısmın nakit olarak çekilmesine müsaade etmektedir. Yaptığımız incelemelere dayanarak şunu söyleyebiliriz ki nakit avans işlemi her ne kadar ivedi finansman ihtiyacını karşılasa da faiz oranları ve masrafları itibariyle normal kredi çekme işleminden görece daha külfetlidir. Kullanılan nakit avans ertesi ekstre döneminde ödenmek durumundadır.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Çekilen tutarın belirli faiz oranları ve seçilen vade sayısı (3 ay, 6 ay gibi) boyunca taksitle ödenmesini mümkün kılan uygulamadır. Hemen hemen her bankada taksitli nakit avans hizmeti bulunmaktadır. Tüm bankaların kampanya ve faiz oranlarını karşılaştırma imkanı veren robot web siteler sayesinde bütçenize en uygun nakit avans işlemini yapan bankayı tespit edebilmeniz mümkündür.

Faizsiz Nakit Avans Mümkün Müdür?

Bankaların faizsiz nakit avans hizmeti sunması ihtimal dahilinde değildir. Müşteriye sunulan kredi kartları sadece fiziksel veya sanal pos üzerinden yapılan alışverişlerde faizsiz taksitlendirme imkanı sağlamaktadır. Kredi kartı limitinin nakde çevrilmesi durumunda aylık faiz işletilecektir. Faizin yanı sıra bankaca tahakkuk ettirilecek masraf ve doğrudan devlete ödenecek KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu), BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) gibi kesintiler de borcunuza ilave edilecektir.


Editör Notu: Çok ihtiyaç duymadığınız sürece nakit avans kullanmamalısınız. Kredi kartınızı aynı zamanda vadesiz hesabınıza bağladıysanız TL çekme işlemi yaparken daha da dikkatli olmanız gerekmektedir. İhtiyaçlarınız için e-ticaret sitelerinde bulunan ANINDA ALIŞVERİŞ KREDİSİ seçeneğini kullanabilir veya bizzat bankanıza başvurarak ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Çoğu banka internet şubesi üzerinden nakit avansa göre daha uygun faiz oranlarıyla kredi kullanma imkanı tanımaktadır.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu