Bilgisayar & İnternet

Seslendirme Yapanların İşini Kolaylaştıracak Online Prompter

 

Siyasi tartışmalardan da kulağımızın aşina olduğu prompter kavramını açıklamak, Youtube’da seslendirme yapanların işini kolaylaştıracak Free Teleprompter’ı sizler için inceledik.

Prompter Nedir, Ne İşe Yarar?

Prompter, okunması gereken bir metnin konuşma ritmine uygun bir şekilde siyah veya beyaz zeminde akıp gittiği bir sistemdir. Özellikle televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde spikerlerin tercih ettiği bu sistemde spikeri görüntüleyen kameranın altına prompter yazılımı yüklü olan bilgisayarın ekran görüntüsünü yansıtan bir monitör yerleştirilir. Yine kameranın üst tarafına 60-70 derecelik açıyla bir yansıtıcı cam konularak monitörden yansıyan görüntünün görünmesi sağlanır. Böylece spiker kameraya bakarken aynı zamanda da okuyacağı yazıyı takip etmiş olur.

Örnek bir stüdyo tipi prompter

Pratik ama etkili bir sistem olan prompter’ı bilgisayarımızda da deneyimleyebiliriz. Free Teleprompter bu noktada muazzam bir servis sunmuş.

Stüdyolardaki gibi yansıtarak profesyonel bir kullanım sağlamayı düşünebilirsiniz diye ayna modu (Mirror Mode) bile düşünülmüş.

Bu faydalı servis sayesinde özellikle seslendirme ile uğraşan ve bilgisayardan metin okuyan arkadaşların işine ayarayacak gibi görünüyor.


Free TelePrompter’ı Kullanmak İçin ↓

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu