Bilgisayar & İnternetİnceleme

SONOFF GK-200MP2 Wifi IP Kamera İncelemesi

SONOFF GK-200MP2-B WiFi IP Camera 1080P 360 Degree Security Camera Smart Wireless IR Night Vision Baby Monitor

30$
SONOFF GK-200MP2-B WiFi IP Camera 1080P 360 Degree Security Camera Smart Wireless IR Night Vision Baby Monitor
7.5

Görüntü Kalitesi

6.5/10

360 derece performansı

8.0/10

Kullanım ve işlevsellik

8.5/10

Fiyat

7.0/10

Avatantajları

 • 360 derece sessiz ve hızlı dönebilme kabiliyetiyle tüm alanlar kadrajına alabilmesi
 • Wi-fi ve ethernet desteği
 • Çift yönlü ses aktarımı özelliği ortama seslenebilme ve ortamdaki sesleri duyabilme
 • IR kızılötesi gece görüşü
 • Akıllı telefon üzerinden kapsamlı yönetim

Dezavantajları

 • Bulut depolamanın desteklenmemesi
 • Wifi alıcısının görece zayıf olması
 • FPS düşüklüğü

Kablolardan ve kayıt cihazı kalabalığından kurtaran Wi-Fi IP kamera teknolojisi evinizi, iş yerinizi 7/24 istediğiniz yerden izlemenize yarayan mükemmel bir teknoloji. Bu yazımızda Banggood’dan aldığımız ve uygun fiyatıyla dikkatleri çeken SONOFF GK-200MP2 Wi-Fi IP kamerayı sizler için inceledik.

Banggood Kargo Süreci Nasıl İşliyor?

Bilindiği üzere yapılan yasal düzenlemeler gereği yurtdışından gelen eşyalar için gümrük muafiyeti kaldırıldı. Diğer bir ifadeyle -deyim yerindeyse- sakız dahi alsanız en az 15 TL’yi bulan vergi ödemek durumundasınız.

İlgili Makaleler

Türkiye pazarına önemli bir ilgi gösteren Banggood’un ülkemize dönük özel girişimlerinden daha önce de bahsetmiştik. Banggood’dan Türk Müştelerine TROY Jesti!

Ülkemizdeki gümrük vergisi sorunu ve geciken kargo teslim süreleri üzerine Banggood oldukça ilgi çeken “Vergiler dahil Türkiye Direkt Posta” hizmetini kullanıma sundu. Bu uygulama ile tüm gümrük giderleri Banggood tarafından karşılanırken daha hızlı bir ulaşım için de devlet kargosu olan PTT yerine özel kargo (Aras Kargo) tercih ediliyor. SONOFF GK-200MP2 siparişimizde aynı zamanda vergiler dahil direkt kargo hizmetini de deneyimlemiş olduk.

Alljoy Lojistik ile ülkemize gönderilecek olan ürünler gümrükleme işleminden sonra Aras Kargo’ya verilecek ve sonrasında elimize ulaşacaktı. Fakat bu noktada ne yazık ki çok kötü bir deneyim yaşadık. Kısa sürede ülkemize ulaşan ürünün gümrük işlemleri haftalarca sürdü! Alljoy Lojistik firmasının ülkemizdeki iş ortağı olan KH Elektronik yetkilileri bu durumun pandemiden kaynaklandığını ve tekerrür etmeyeceğini ifade etti.

Banggood da görmeyi arzuladığımız bir öz eleştiri yaparak 600 puan (6 dolara tekabül ediyor yaklaşık olarak) hediye ederek gecikme için özür diledi. Bir ilki gerçekleştirerek yurtdışı alışverişlere taksitle ödeme ve BKM (kredi kartı bilgisi girmeden ödeme yapmamıza yarıyor) seçeneğini getiren Banggood’un Türkiye’ye dönük bu özel girişimleri ne denli yerinde olduğunun ve güven duygusu aşıladığının altını çizmek gerek.

Banggood özür hediyesi

SONOFF GK-200MP2 Wi-Fi IP Kamera Kutu Açılışı ve Genel Görünüm

SONOFF GK-200MP2 zarif tasarımıyla kutusundan minik bir kullanım kılavuzu ve duvara asma aparatlarıyla (dübel ve vidalar) çıkıyor. Ayrı bir kutuda ise 5 volt 1 amper gücündeki adaptörü bulunmakta.

SONOFF GK-200MP2’in en büyük avantajı hem IP kamera oluşu hemde Wi-fi özelliğinin bulunması. Bu şu demek oluyor ki SONOFF GK-200MP2 ile evinizi veya iş yerinizi dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden akıllı telefonunuzla izleyebilir, yönetebilirsiniz Klasik bir kapalı devre kamera sistemi söz konusu değil. Wi-Fi özelliği sayesinde de kablo kalabalığından kurtuluyorsunuz. Üstelik klasik güvenlik kameraları için olmazsa olmaz olan kayıt cihazı veya capture kart gerekliliği de SONOFF GK-200MP2 için gerekli değil.

Kameranın en çok heyecanlandıran özelliği ise akıllı telefon üzerinden 360 derece dönebilmesi! Bu çok önemli bir detay. Matematiksel ögeleri bir kenara bırakıp daha anlaşılır bir ifadeyle açıklayacak olursak tek bir dokunuşla SONOFF GK-200MP2 kendi etrafında döndürebilebildiğimiz gibi aşağı ve yukarı bakmasını da sağlayabiliriz. Böylece tek bir kamera ile bir odanın ve alanın tüm cephelerine hakim olmak mümkün.

Çift yönlü ses aktarımı ise pek çok kullanıcının oldukça işine yarayacak. Böylece uzakta olsanız dahi sesleri duyabilecek veya sesinizi iletebileceksiniz.,

Katalog bilgilerine göre Full HD çözünürlüğe sahip olan SONOFF GK-200MP2 kızılötesi ile gecegörüşü, hareket algılama, hafıza kartı girişi, ethernet girişi ve RTSP (ip üzerinden görüntü aktarımı) özelliklerine sahip.

SONOFF GK-200MP2 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Öncelikle eWeLink uygulamasını Android veya iOS cihazınıza yüklemeniz gerekiyor.

eWeLink - Smart Home
eWeLink - Smart Home
Fiyatı: Ücretsiz
 • eWeLink - Smart Home Screenshot
 • eWeLink - Smart Home Screenshot
 • eWeLink - Smart Home Screenshot
 • eWeLink - Smart Home Screenshot

eWeLink üniversal bir uygulama. Diğer bir ifadeyle pek çok kamera bu uygulama ile çalışıyor. İstisnası elbette var fakat hangi kamerayı alırsanız alın bu uygulamaya ihtiyacınız olacak! Yazımızdaki karekodları okutarak hemen yükleyebilirsiniz.

‎eWeLink
‎eWeLink
 • ‎eWeLink Screenshot
 • ‎eWeLink Screenshot
 • ‎eWeLink Screenshot
 • ‎eWeLink Screenshot
 • ‎eWeLink Screenshot
 • ‎eWeLink Screenshot

Uygulamayı yükledikten sonra e-mail ve şifre girerek bir hesap oluşturmanız gerekli. eWeLink sayesinde farklı mekanlardaki farklı kameraları tek noktadan yönetmek, takip etmek mümkün.

+ ikonuna dokunarak SONOFF GK-200MP2 kameranızı uygulamaya eklemeye başlayabilirsiniz.

İki çeşit kurulum var. Kurulumun tüm detayları videomuzda mevcut.

Ethernet Kablosu Bağlantısı

Kameranızı modeminize ethernet kablosu ile bağladıysanız uygulama üzerinden QR kod seçeneğini kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun kamerasıyla kameranın arka tarafındaki etiket üzerinde yer alan QR kodu okuduğunda otomatik olarak sisteme tanımlayacaktır. Akıllı telefonunuzdaki QR kod okuma uygulaması sıkıntı çıkarırsa da dert etmeye gerek yok. QR kod üzerindeki ID bilgisini manuel olarak da girebilirsiniz.

Wi-Fi Bağlantısı

Kameranızı modeminize yakın bir yere konumlandırın. Uygulama üzerinde sesli eşleşme seçeneğine dokunun. Uygulama üzerinde modeminizin wifi ağ şifresini girin. Telefonunuz rahatsız edici bir ses çıkarmaya başlayacak. Kameranız telefon üzerinden modeminize kablosuz ağ yoluyla dahil olacak ve kurulum tamamlandığında onay mesajı görünecektir.

 

SONOFF GK-200MP2 Wi-fi IP Kamera Kalitesi Nasıl?

İç mekan kullanımlarında oldukça işinize yarayacağını söyleyebiliriz. Uygulamanın verdiği imkanlarla pek çok opsiyondan faydalanabilmek mümkün. (Direkt akıllı telefona video kaydetme, fotoğraf çekme vb.)


Akıllı telefon üzerinden 360 derece kontrol ise oldukça başarılı. Oldukça sessiz ve pratik bir şekilde her yana dönebilmek görüntü almak mümkün. Telefon üzerinden dünyanın neresinde olursanız olun ortama sesinizi göndermek ve ortamdaki sesi dinlemek çok önemli bir imkan. Özellikle çocuk kamerası olarak kullanmak isteyen ebeveynlerin oldukça işine yarayacağını düşünüyoruz.

Ortam ışıksız olunca otomatik olarak kızılötesi ışınları devreye giriyor ve ortamı görmeye devam ediyorsunuz.

Hareket algılama özelliğini hırsızlık vb. durumlardan korunmak için ideal bir opsiyon. 7/24 görüntüleri takip etme gibi lüksümüz elbette yok. Bu özellik sayesinde görüş açısında bir hareketlenme olduğu zaman anında akıllı telefonunuza bildirim gönderiliyor. Bu özelliği kurulum yaptıktan sonra uygulama üzerinden aktif etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bulut depolamanın olmaması ise tam bir hayal kırıklığı! Bunun yerine cihaz üzerindeki dahili hafıza kartı girişini kullanabilirsiniz. (Kutu içerisinden tahmin edeceğiniz üzere hafıza kartı çıkmıyor.) 128 cigabayta kadar dilediğiniz bir hafıza kartını takıp kullanabilirsiniz.

SONOFF GK-200MP2-B kablosuz özellikli Wi-Fi kamera asgari düzeyde bir görüntüleme için ihtiyacı karşılayacak düzeyde bir güvenlik kamerası. Yapısı itibariyle iç mekan kullanımına daha uygun. Daha yüksek FPS değeri ve çok daha net ve akıcı görüntüler isteyenler için ideal bir seçim olmasa da kablo ve kayıt cihazıyla uğraşmak istemeden en sade ve pratik bir biçimde güvenlik kamerası sistemi kurmak isteyenler için ekonomik bir alternatif durumunda. 

SONOFF GK-200MP2 Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

Evdeki modeme bağlı olmasam bile görüntüleri uzak konumdan izleyebilecek miyim?

Evet, eWelink uygulaması cihazı internete çıkardığından görüntüleriniz hesabınız üzerinden her lokasyonda erişilebilir haldedir.

Modemle kamera arası kaç metre mesafede olmalı?

Bilindiği üzere araya duvarlar girince wi-fi sinyali büyük ölçüde sekteye uğruyor. Modemle kamera doğrudan doğruya birbrini görüyorsa mesafe uzak olsa dahi sinyal alabilirsiniz.

IP kamera özelliğinden faydalanmak için modemde port açmam gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. eWelink uygulaması üzerinden 7/24 kameranızı takip edebilirsiniz.

eWelink uygulaması Google Play'den akıllı telefonuma yüklenmiyor, ne yapabilirim?

Uyum sorunu olabilir. APK Mirror gibi siteleri kullanarak uygulanın direkt APK dosyasını yüklemeyi deneyebilirsiniz.

İndirimli Fiyatlarla SONOFF GK-200MP2 Sahibi Olmak İçin Tıklayın (Sponsor Bağlantı)

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba, baya detay paylaşmışsınız. Teşekkürler.
  Çözemediğim bir durum var, kamera hafıza kartına kaydı yapmaya nasıl başlıyor ve karttaki kayıtları nasıl izleyebiliyoruz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu