Bilgisayar & İnternetSeoWordpress

Wordpress Sitenizi Tek Adımda Hızlandırın!

Wordpress sitenizi tıpkı isminde söylendiği üzere “tek tıkla” hızlandıran One Click – WordPress Speed Optimization eklentisini sizler için inceledik.

Web Sitenizin Hızlı Açılması Neden Önemli?

Bilgiye “hızlı” ulaşmak, “anında erişim” değişen ve dönüşen dijital dünyada kullanıcıların feragat etmeyeceği konular arasında yer alıyor. Yavaş açılan ve komutlara geç tepkime veren web siteleri kullanıcı deneyiminin olumsuz sonuçlanmasına yol açıyor ve ziyaretçi web sitesinde fazla kalmayarak, diğer sayfaları incelemeyerek “hemen çıkma” eylemini gerçekleştiriyor. 

Öte yandan her ne kadar özgün ve kaliteli bir içeriğe sahip olsanız da Google’ın yavaş açılan web sitelerine sıralamalarda üstlere çıkarmadığı gözlemlerimiz sonucunda elde ettiğimiz önemli bir veri.

Hız her ne kadar göreceli  bir kavram olsa da zaman kavramının evrildiği dijital dünyada bir saniyenin dahi büyük önemi var. Bir kullanıcı için web sitesinin 10 saniye gibi bir sürede açılması sorun olmayabilir. Fakat günümüzde SEO çalışmalarında ivme kazanabilmek adına 10 saniye çok uzun bir süre.

One Click – WordPress Speed Optimization’un Diğer Cache Eklentilerinden Farkı Ne?

Üçüncü parti eklentiler dosyaları sıkıştırıp, sunucu isteklerini azaltarak Wordpress web sitelerinin açılma hızlarını en iyi seviyeye getirmeye çalışıyor. Nitekim bu bağlamda yerli ve yabancı geliştiricilere ait olmak üzere yüzlerce “Worpdress Hızlandırma” ve “Önbellekleme” eklentisi mevcut. Bunların pek çoğunu bizzat test edip gözlemledik.

Eklentilerin genel olarak fazla detaylı ayarlamaya ihtiyaç duyması dezavantajların başında geliyor. Bazı eklentiler tasarrufun dozunu kaçırdığı için web sitemizde severek kullandığımız bazı ögelerin çalışmamasına veya hatalı çalışmasına sebebiyet veriyor ki bu istenmeyen bir durum. Ve en önemlisi dişe dokunur bir sonuç elde edilemiyor. 

One Click – WordPress Speed Optimization’ın en büyük avantajı ise ismi gibi tek tıkla hazır hale gelmesi. Eklentiyi yükleyip aktifleştirdikten sonra açma kapama anahtarını AÇIK konuma getirmeniz yeterli. (İnce ayar yapmak isteyenler için opsiyon mevcut.)

İncelemelerimizde yeni kurduğumuz bir Wordpress sitesi üzerinde gözlemler yaptık. 12 saniye gibi uzun sürede açılan Wordpress sitemiz eklentiyi aktifleştirdikten sonra 5 saniye gibi bir açılma hızına ulaştı ki bu muazzam bir sonuç.

One Click – WordPress Speed Optimization eklentisi Envato üzerinden ücretli olarak sunulan bir eklenti. Ücretsiz indirmek maalesef mümkün değil.


Yorum kısmından talep edenler için belir bir sayıda lisanslı eklenti hediye edebiliriz.

 

 

 

 

 

 

Stabil bir çalışma için daha önce yüklediğiniz cache, hızlandırma vb. eklentileri kaldırmanız ve sunucunuzda bıraktığı verileri temizlemeniz gerekmektedir.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu