Bilgisayar & İnternet

Staj Çalışmaları e-Devlet Üzerinden Nasıl Görüntülenir?

Lise ve yüksek öğrenimde zorunlu olarak yapılan stajlar için bilindiği üzere sigorta girişi yapılıyor. Stajyerler bir sigorta tescil numarasına sahip olsa yapılan bu sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmediği için emekliliğe herhangi bir etkisi bulunmuyor. Staj çalışmalarım SGK Hizmet Dökümünde Görünür Mü?, Staj Çalışmam Sigorta Başlangıcı Sayılır Mı? gibi sorularınıza bu yazımızda cevap aramaya çalışacağız.


Zorunlu Staj Çalışması Nedir? SGK Hizmet Dökümünde Nasıl Görüntülenir?

Meslek liselerinde ve bazı yüksek öğrenim programlarında pratiği geliştirmek adına zorunlu staj uygulaması yapılmaktadır. Bu kapsamda öğrenciler kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel işletmelerde kısa süreli istihdam edilmektedir. Öğrencilere çalışmaya başlamadan önce sigorta tescil kaydı yapılmaktadır fakat yapılan bu sigortanın kapsamı konusunda kafalarda pek çok soru işareti bulunmakta.


Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu kapsamda yapılan sigortalar öğrenciyi sadece iş kazalarından korumak adına güvence altına almakta olup sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilmemektedir. Haliyle emeklilik için de herhangi bir etkisi bulunmamakta. Stajyerler e-devlet kapısına girdiği zaman aktif sigortalı olarak görünseler de hizmet dökümü almak istediklerinde boş bir sayfa ile karşılaşırlar. Fakat yapılan güncellemeler sonrasında staj çalışmaları da ayrı bir sekmede hizmet dökümünde yer almaya başladı.

İlgili Makaleler

E-Devlet kapısına giriş yapıp hizmet dökümünü açtığımızda (daha önce sigortalı bir işte çalışmadıysanız) boş bir sayfa görünür.

Fakat Tüm SGK Hizmet Dökümü ifadesine işaret koyduğumuz zaman staj çalışmalarımızı da görüntüleyip çıktı alabiliriz. Yaptığımız stajı resmi olarak belgelemek adına işimize tarayabilir.

Hem Staj Yapıp Hem Sigortalı İşte Çalışabilir Miyim?

Staj yaptığınız süre içinde mevcut bir sigorta girişiniz olduğu için ikinci kez sigorta kaydınız yapılamaz. Bu nedenle hem staj yapıp hem de sigortalı bir işte çalışmanız mümkün olmaz. Sigortalı bir işte çalışmaya başlayabilmeniz için stajınızın bitip sigorta çıkışınızın yapılması gerekir.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu