Bilgisayar & İnternetBilhos Yazılım

kW ve HP Farkı Nedir, kW HP’ye Nasıl Dönüştürülür?

Şu husus kuşkusuz ki otomobillere ayrı bir merakı olan bir toplumuz. Öyle ki markaları takip etmek, teknik özellikleri detaylıca incelemek önemli hobilerimiz arasında yer alıyor. Otomobillerde en çok önem verdiğimiz şey ise hız ve performans.


Otomobillerin ürettiği güç kataloglarda farklı birimlerle ifade ediliyor ki bu noktada kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Gücü ifade etme noktasında karşımıza en çok çıkan birim HP.

HP, İngilizce’deki Horse Power kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş ve at gücü anlamına geliyor. HP birimini Türkçe’mize ise “Beygir Gücü” şeklinde çevirmişiz. Bazı ruhsatlarda yer alan BG ifadesi aslında Beygir Gücünü sembolize ediyor.

Karşımıza çıkan başka bir kavram ise kW. Peki nedir bu kW? Kilowatt’ın kısaltması olan kW gücü ifade eden farklı bir terim olup HP ile arasında nüansları var. Örneğin 105 hp gücünde bir araç 105 kW gücünde demek değildir.

Bu iki birimin birbirine nasıl dönüştürüleceği ile alakalı basit bir çevirici hazırladık. Hem web, hem de mobil sürümü var.

Motor Gücü (HP-kW) Dönüştürücü
Motor Gücü (HP-kW) Dönüştürücü
  • Motor Gücü (HP-kW) Dönüştürücü Screenshot
  • Motor Gücü (HP-kW) Dönüştürücü Screenshot
  • Motor Gücü (HP-kW) Dönüştürücü Screenshot

Çevirmek İstediğiniz Birimi Aşağıya Yazın


 
 


Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu