Bilgisayar & İnternet

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

Yasaklı siteler denince akla ilk gelenlerden bir tanesi de Wikipedia, uzun bir süre önce (Nisan, 2017) erişime engelli siteler arasına katıldı. Wikipedia neden kapatıldı ya da Wikipedia ne zaman açılacak gibi soruları irdelemek yerine çözüm odaklı düşünerek bu sorunu aşabiliriz. Çözümümüz üç harfli ve bir kelimeden oluşuyor: VPN!

Daha önce VPN terimini duyduğunuzdan eminim. Bireysel olarak işinize yaramayacağını düşündüğünüz bir uygulama veya yazılım olarak aklınızda kalmış olabilir, ama aslında gün geçtikçe VPN’in önemini anlayan insanların sayısı artmakta ve buna paralel olarak da çevrimiçi kullanıcı sayısında VPN kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

VPN Nedir?

VPN Ne Demek? Sanal Özel Ağ – Virtual Private Network (VPN) aslında isminden de anlaşılacağı gibi özel bir ağ. Şimdi Wi-Fi ağını bir çevreyolu gibi düşünelim. Bu ağdaki trafiğe, çevre yolunda olduğu gibi herkes ulaşabilmektedir. Herkesin kimliği belirlidir, yani internet protokolü adını verdiğimiz IP adresleri. İnternette çevrimiçi olarak size verilen kimlik, IP adresinizdir. Bu çevreyolunda, yani paylaşımlı olan ağa bağlıyken yaptığınız her aktivite görülebilir, çalınabilir veya takip altına alınabilir. VPN ise çevreyolundan ziyade sadece size özel olan ve siz haricinde diğer araçlara kapalı olan özel bir yoldur.

İnternette IP adresinizi Proxy olarak bilinen vekil sunucular ile de saklamanız mümkün, fakat bu vekil sunucular sizin bağlantınızı ve paylaştığınız verileri hiçbir şekilde şifrelemez ve güvence altına almaz. Proxy adını verdiğimiz vekil sunucular sadece sizin IP adresinizi gizlemenize yardımcı olur. Bu demektir ki bütün internet aktiviteleriniz ve hassas verileriniz takip edilebilir veya çalınabilir.

VPN kullandığınızda ise coğrafik olarak birçok farklı yerde konumlandırılmış sunucular aracılığıyla hem IP adresinizi yani sanal adresinizi/sanal kimliğinizi gizlersiniz hem de internet aktiviteleriniz ve hassas bilgileriniz, VPN sunucusu ve istek yapılan sunucular arasında kullandığınız VPN bir tünel oluşturduğu için gözetlenemez veya çalınamaz.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN Ne İşe Yarar? VPN’in yararlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  1. Eriştiğiniz web sitesi sizin değil, VPN sunucusunun trafik bilgilerini görür. Yani sizi tanımlayamaz.
  2. Bağlantılarınız, bilgisayarınız veya IP’nizle bağdaştırılamaz; izi sürülemez. Herhangi bir web siteyi ziyaret edebilirsiniz ve internet hizmet sağlayıcınız sizin nerede olduğunuzu veya nereden bağlandığınızı bulamaz. Sadece bağlandığınız VPN sunucularının konumlarını görür.
  3. VPN bağlantıları çok güvenlidir. Ağ saldırıya uğrasa bile bütün internet aktivite verileriniz şifrelidir, yani birisi verilerinize baksa bile, sadece şifreli bilgi akışı görecektir.

  1. Anonimlik!  Gerçek IP adresiniz gizli olur! Çevrimiçi olarak tanımlanamazsınız çünkü devamlı farklı bir IP adresi kullanırsınız.
  2. Coğrafya kısıtlamalarına takılmazsınız ve interneti dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz!

VPN Ne İşe Yarar sorumuzun cevapları aslında bunlarla da sınırlanamaz.

Kafede, hava alanında veya alışveriş merkezlerinde olan ortak Wi-Fi ağlarını kullandığınızda, VPN en yakın arkadaşınızdır çünkü ortak ağlar kötü niyetli kişiler tarafından kolaylıkla ele geçirilebilir, bu da demektir ki, bilgileriniz kolayca ele geçirilebilir.

Neyse ki, VPN veri kaybına veya kimlik çalımına karşı size koruyarak, içiniz rahat bir şekilde e-postanızı kontrol etmenize, sosyal medya hesaplarını gözden geçirmenize, banka işlemleri veya alışveriş yapmanıza olanak sağlıyor.

Çok seyahat eden biriyseniz de VPN sizin o ülkede sansürlü olan web sitelerine veya hizmetlere ulaşmanızı sağlayabilir. Örneğin, Çin’e seyahat ettiniz. Çin’de devlet Facebook gibi siteleri sansürlemiş durumda. Yani, IP adreslerinden dolayı gittiğiniz ülkenin uyguladığı yasaklara maruz kalırsınız. Bu her zaman Facebook veya Wikipedia gibi siteler olmak zorunda değil. Abone olduğunuz bir hizmet ya da ödemesini yaptığınız bir uygulama da olabilir. Ödemesini yaptığınız hizmetten yararlanamamak sinir bozucu olabilir; ama merak etmeyin, VPN size yardımcı olabilir. Sizin IP adresinizi değiştirerek size coğrafya sınırlamalarından kurtarır ve de farklı bir lokasyondan internete bağlanıyormuşsunuz gibi gösterir. Aslında, VPN’e kendi ülkenizden bağlandığınızda favori içeriklere hem güvenli hem de sorunsuz bir şekilde erişim sağlarsınız.


Aslında VPN hizmetini evinizde bile kullanmak çok iyi bir fikir. Örneğin, bir arkadaşınıza hediye almak istiyorsunuz ama çevrim içi hediye arayışınızdan sonra altı ay boyunca o hediyenin reklamlarına maruz kalmak istemiyor olabilirsiniz. Ya da işvereninizin dikkatini çekmeden hızlı bir şekilde sağlık klinikleri hakkında küçük bir araştırma yapmak istiyor olabilirsiniz ya da basitçe internet sağlayıcınızın bilgilerinize ulaşmasını engellemek istiyor olabilirsiniz.

VPN internet aktivitelerinizi şifreler ve IP adresinizi değiştirir ve de sizin için güvenli bir internet deneyimi sağlar.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu