Bilgisayar & İnternet

Yandex Metrica Görüntülü Web Analizi İmkanı Sunuyor!

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tüm hareketlerini video formatında görüntüleme imkanı veren Yandex Metrica web site optimizasyonu için önemli bir imkan sağlıyor.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların nasıl bir deneyim yaşadığını analiz etmek raporlamak hemen hemen her web geliştiricisinin üzerinde durduğu önemli bir hususu teşkil ediyor. Bu noktada devrim niteliğinde bir hizmeti bünyesinde barındıran Yandex Metrica, “Oturum kaydı” başlığı altında web sitenizi ziyaret eden her kullanıcının tüm hareketlerini video formatında görüntüleme imkanı veriyor. Bu sayede klavyeden veri girişi de dahil olmak üzere tüm hareketleri gözlemlemek mümkün oluyor.

Oturum kaydı sayfasında kullanıcının ülkesi, kullandığı web tarayıcı, cihaz gibi bilgilerin yanı sıra yeşil sarı veya kırmızı renkte simgeler bulunuyor. Bu simgeler ziyaretçilerin web sitenizdeki deneyimi hakkında bir nevi ön bilgi sunuyor. Çok sayıdaki yeşil nokta ziyaretçinin web sitenizde uzun süre kalıp, çeşitli aksiyonlar sergilediğini ifade ederken, az sayıdaki kırmızı nokta ise ziyaretçinin hakreketsiz ve kısa süreli bir deneyim sergilediğinin ipuçlarını bize veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kaydını izlemek istediğiniz satırdaki ► play tuşuna tıklayarak oturum kaydını açabilirsiniz.

 

Yandex Metrica Nasıl Kurulur?

  • Yandex hesabı oluşturun.
  • Metrica servisine giderek web sitenizi ekleyin
  • Ekranda görünen izleme kodunu web sitenizdeki <head> </head> etiketleri arasına ekleyin.
Wordpress kullanıyorsanız, izleme kodunuzu header.php dosyasına ekleyebilirsiniz. Yandex Metrica’yı Google Analytics veya diğer servislerle beraber kullanabilirsiniz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu