Bilgisayar & İnternet

Yanlış Kullanılan Teknolojik Kavramlar #1 “Flash Disk – SSD Disk”

Dilimize yerleşen yanlış teknolojik ifadeleri ele alacağımız yazı dizimizin ilk bölümünde “Flash Disk” ifadesine dikkat çekeceğiz.


Flash Bellek ve Flaş Disk Aynı Şey Değil Mi?

Veri depolama teknolojisinin tarihi seyri bilgisayar dünyasının gelişiminde önemli rol oynamıştır. DVD’yi andıran optik daire üzerinde mekanik bir kafanın üzerindeki lazerle yaptığı okuma-yazma işlemi klasik depolama teknolojisinin temelini oluşturur.

Disk kelimesinin dilimizdeki karşığı dairedir.

Hard Disk (HDD) yine bu mantıkla içinde optik bir daire barındırdığından dolayı Disk ifadesi ile anılır. 

HDD çalışırken…

Floppy Disk (Disket) içerisinde röntgen filmini andıran optik bir daire bulundurduğu için Disket diye isimlendirilmiştir.

Disketin (Floppy) sökülmüş hali

CD/DVD bilindiği üzere daire şeklindedir. CD Kompakt Disk ifadesinin, DVD ise Dijital Video Disk ifadesinin kısaltmasıdır. Ortada bulunan dairesel delik bilgisayarların CD/DVD sürücüsü motoru tarafından döndürülür ve lazer ışınlı mekanik kafa CD/DVD yüzeyinde hareket ederek verileri okur/yazar.

USB Bellekler ise klasik depolama teknolojisinin aksine optik bir daire barındırmaz ve verileri çip dediğimiz aygıtlara kaydeder. Haliyle Flaş Disk ifadesi yanlış bir kullanımdır.

Katı hal sürücüleri de (SSD) klasik HDD’lerin yerini alan bir teknolojidir. Mekanik sistem ve optik daire yerine çipleri kullanır. SSD’lerde de herhangi bir dairesel veri depolama katmanı olmadığı için SSD Harddisk ifadesi de tamamen yanlıştır.

 

Ülkemizin en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinde dahi bu ifadeleri görmek oldukça üzücü.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu