Bilgisayar & İnternetNasıl Yapılır

E-Tespit Sistemiyle Yasal Geçerliliği Olan Ekran Görüntüsü Alabilirsiniz!

E-Devlet sistemine Noterler Birliği çatısı altında ilave edilen E-tespit sistemi sayesinde noter tasdikli ekran görüntüsü alma imkanı sağlandı.

Dinamik bir yapıda sahip olan web sitelerinin delil mahiyetindeki kopyalarını oluşturmak oldukça karmaşık bir işlem. Ekran görüntülerinin düzenlenebilir, manipüle edilebilir olması bu işlemi zorlaştıran başlıca etkenler arasında. E-Devlet‘e yeni eklenen, Noterler Birliği bünyesinde sunulan E-Tespit sistemiyle noter tasdiki alınabilen delil niteliği taşıyan web sayfa sureti alma mümkün oldu.

E-Tespit Nasıl Kullanılır?

Birinci Adım: E-Devlet’e Giriş Yapın.

İkinci Adım: Arama kısmına e-tespit yazarak ilgili geçiş ekranına ulaşın.


Üçüncü Adım: Yeni Tespit ifadesine tıklayın

Dördüncü Adım: Taahhütnameyi kabul edin.

Beşinci Adım: Tespit yapmak istediğiniz web sitesinin tam adresini girin ve Tespite Başla ifadesine tıklayın.

Altıncı Adım: Ekran görüntülerinizi oluşturun.

Yedinci Adım: Belge Oluştur ifadesine tıklayın.

Sekizinci Adım: Ekranda görünen ve de e-devlete girmiş olduğunuz e-posta adresinize iletilecek olan başvuru numarasını not edin. Bu numara ile dilediğiniz bir notere başvurarak tespit belgenizi fiziki olarak edinebilirsiniz. Dilerseniz son ekrandaki ilgili ifadeye tıklayarak anlık olarak noter randevunuzu oluşturabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.


Tespit sisteminin sunduğu sanal web tarayıcı üzerinden dilediğiniz gibi işlem yapabilirsiniz. Ekran görüntüsü almanız gereken kısım oturum açmanızı gerektiriyorsa tespit sisteminin sunduğu web browser üzerinden herhangi bir web sitede oturum açabilirsiniz. Şifre bilginiz de kayıtlara geçeceği için işlem sonrasında şifrenizi değiştirmeniz önerilmektedir.

İşleme dair hazırladığımız videoyu da izleyebilirsiniz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu