Bilgisayar & İnternetNasıl Yapılır

Apostil Nedir? E-Devlet Üzerinden Apostilli Belge Alınabilir Mi?

E-devlet kapısı üzerinden e-apostilli belge verilmeye başlandı. Peki apostil nedir, ve bu belge nasıl alınır? Cevabı yazımızda.

apostil nasıl alınır

Apostil Nedir, Ne İşe Yarar?

Yerel makamlardan aldığımız bir belgenin uluslararası geçerliliğini gösteren tasdik simgesi olarak ifade edebiliriz. Örnek olarak Türkiye’den aldığımız bir nüfus aile kayıt örneğinin Almanya’daki makamlarca onaylanabilmesi için apostil’e ihtiyaç vardır.

İlgili Makaleler

E-Apostil Nedir, Nasıl Alınır?

E-apostil, apostilli belge almak için gerekli olan karmaşık işlemleri internet ortamında daha basit ve sade bir şekilde yapılmasını mümkün kılan bir hizmettir. PTT tarafından sunulan bu hizmeti kullanabilmek için e-devlet şifresine ihtiyaç bulunmaktadır. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra “e-apostil” anahtar kelimesini girmeli veya doğrudan bu bağlantıya tıklamalısınız.

www.turkiye.gov.tr/ptt-e-apostil


apostil nedir

 

Ardından açılan PTT sayfasından istenilen belge türünü seçerek işlemleri sürdürebilirsiniz. Kişisel bilgileri doğru olarak girmeli ve belgeyi ibraz edeceğiniz ülkeyi seçmelisiniz. Örnek olarak seçtiğimiz Nüfus Aile kayıt örneği belgesinin Almanya’da geçerli apostil hizmeti için 25 TL ücret bilgisi karşımıza çıktı.

 

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu