TC Kimlik Kartıyla E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?


Çipli kimlik kartıyla e-devlet kapısına giriş yapma işleminin tüm detaylarını sizler için izah ettik.

Yeni tip kimlik kartları, kişisel verilerimizi barındırması sebebiyle her ne kadar pek bilinmese de kimlik doğrulama aracı olma özelliğine de sahip. Yeni tip kimlik kartlarımızın üzerinde bulunan çip içerisinde nüfus bilgilerimiz başta olmak üzere parmak izi, damar izi gibi benzersiz biyometrik verilerimiz de barınıyor. Yeni tip kimlik kartlarımızla kiosklar üzerinden parmak izi veya PIN numaramızı girerek kimlik doğrulama yapma imkanı bulunuyor.

Bu yazımızda akıllı kart okuyucu yardımıyla yeni tip çipli kimlik kartımızı kullanarak e-devlet kapısına giriş yapma işlemini anlatmaya ve anlaşılır kılmaya çalışacağız.


Yeni Tip Çipli Kimlik Kartı Bilgisayara Nasıl Takılır?

Kimlik kartımızın bilgisayara takılması ve okunabilmesi için desteklenen bir akıllı kart okuyucu gerekiyor. Piyasada bu tip cihazlara ulaşmak oldukça kolay. Bizler bu noktada direkt olarak Tubitak BİLGEM‘den satın almayı tercih ettik.

kimlik kartı okuyucu

Cihazı sipariş etmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Fiyatı 70 TL olarak görünmektedir. https://ebasvuru.kamusm.gov.tr/kartokuyucu

Başvuru yaptıktan sonra kredi/banka kartıyla ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tubitak BİLGEM‘in göndermiş olduğu yerli Milko marka akıllı kart okuyucu ayrık gövdesi ve kırmızı çerçevesi sayesinde hem sim kart hem de kimlik kartı takılabilmesine imkan sağlıyor. Bu sayede e-imza ve kimlik kartı için ayrı ayrı cihaz taşımaya da gerek kalmıyor.

Cihazı bilgisayarınıza taktıktan sonra sürücülerin de yüklenmesi gerekli. Sürücü dosyalarına da bu bağlantıdan ulaşabilmek mümkün.

https://milko.com.tr/drivers.html

Kimlik Kartıyla E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

[line_list]

 • Milko kart okuyucu cihazınızın kırmızı başlığını yatay konuma getirin.
 • Kartınızı çip kısmı aşağı bakacak şekilde düzgünce yerleştirin.
 • E-devlet sayfasında yer alan E-devlet Giriş Java uygulamasını indirin. (Sisteminizde Java yüklü olmalıdır)
 • Kimlik kartı başvurunuz esnasında verilen şifre zarfını hazır bulundurun.
  E-devlet ekranındaki işlem kodunu masaüstündeki uygulamaya girin. Zarfta yazan PIN kodunu açılan ekrana girerek işleminizi tamamlayın.3-4 saniye sonra e-devlet oturumunuz başarıyla açılmış olacaktır.

[/line_list]

 

 

Şifre zarfı yeni tip kimlik başvurusunun hemen sonrasında verilmektedir. Yeni tip kimlik sahibiyseniz şifre zarfı ve kimlik zarfı olmak üzere elinizde iki adet NVİ zarfının olması gerekmektedir. Şifre zarfınızı kaybetmeniz kimlik yenilemenizi zorunlu kılabilir.

E-devlet şifresi almamış olsanız veya şifrenizi unutmuş olsanız dahi kimlik kartınızla anlatılan bu işlem adımlarını takip ederek sorunsuzca giriş yapabilirsiniz.

Yeni Tip Çipli Kimlik Kartlarına Dair Eleştiriler

Çipli kimlik kartlarımız parmak izi damar izi gibi benzersiz biyometrik verilerimizi barındırmaktadır. Bu güncel teknoloji sayesinde kartımızı okutup PIN girerek veya parmak izimizi okutarak sağlıklı bir şekilde kimlik doğrulama işlemi yapılabilmesi mümkünken halen kimlik fotokopisi gibi ilkel ve sakıncalı bir yöntemin kullanılıyor oluşu akıl kârı değildir.

Yine bu minvalde ıslak imza ile eşdeğer olan e-imza sertifikasının da kimlik kartında barındırılması olması gerekendir. Ne yazık ki bu hususlar özelinde bir gelişme mevcut değildir.

Yeni tip kimlik kartlarının sağladığı imkanların tam anlamıyla değerlendirilemediğini gözlemlemekteyiz.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Yukarıda ki makalede yer alan adımları takip ettiğinizde kart okuyucu alma kısmında sizlere yönlendirdikleri https://ebasvuru.kamusm.gov.tr/kartokuyucu linkinden başvuruda bulunduğunuzda sizlere Mali Müşavirler için üretilen mini kart okuyucu geliyor (sim kartı vb.). Dolayısıyla bu okuyucu ile Kimlik Kartınızı okuyamıyorsunuz. Buna dikkat ederek oraya başvuruda bulunursanız iyi olur. İlgili kurumu arayıp görüştüğümüzde resimde gözüken kartı almak için özel kurumlardan yani bu e-Devlet ile ilgili olan e-İmza’yi aldığınız kurumlardan almanız gerekiyor.

  Bilginize.

  1. Katkınız için çok teşekkür ederiz Necip Bey. Mail veya telefonla ulaşıp Milko marka kırmızı başlıklı kart okuyucu istiyorum (yazımızda resmi bulunan) diye talepte bulunulması çok iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu